Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pracownicy z Londynu otrzymają zakaz zamawiania zakupów do miejsc pracy?

Pracownicy z Londynu otrzymają zakaz zamawiania zakupów do miejsc pracy?
Londyńczycy mogą otrzymać zakaz zamawiania przesyłek do miejsca pracy. (Fot. Thinkstock)
Zakaz, do którego wprowadzenia wezwano dziś londyńskie przedsiębiorstwa, ma związek z radykalnymi planami zakazu ruchu po ulicach Londynu dla samochodów dostawczych. To właśnie te pojazdy stanowią aż jedną piątą pojazdów w centrum stolicy Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Zdaniem Val Shawcross, doradczyni burmistrza Londynu ds. transportu, firmy powinny rozważyć zakazanie swoim pracownikom zamawiania towarów do miejsc pracy, a zamiast tego promować zakupy w systemie "zamów w sieci - odbierz na miejscu". Usługa ta umożliwia nabywcom odbiór towarów zakupionych przez internet w miejscach takich jak wydzielona przestrzeń sklepu, centrum handlowe, paczkomat lub punkty ogólnodostępne, takie jak poczta czy stacja kolejowa. 

„W ten sposób ludzie mogą odbierać produkty w drodze do domu” - podkreśliła.

Szacuje się, że co 5. samochód w centrum Londynu to "dostawczak". (Fot. Getty Images)

Zdaniem radnej, powinny zostać również zmienione zasady pobierania dziennej opłaty za wjazd do centrum Londynu (Congestion Charge), która obecnie wynosi £11,50. Pobierana jest ona za jazdę w strefie objętej opłatą w godzinach od 7:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt. W ramach dziennej opłaty można wjeżdżać do strefy płatnej, opuszczać ją i ponownie do niej wjeżdżać dowolną ilość razy w ciągu jednego dnia.

Według Shawcross, obecny system się nie sprawdza. „Potrzebne jest wprowadzanie dodatkowych taryf za wielokrotne przejazdy, uwzględniając również godziny wieczorne i święta” - podkreśliła.

W ostatnim badaniu jakości życia globalnej firmy HR Mercer 2017 Londyn spadł na 40. miejsce na liście 231 globalnych stolic. Wszystko przez wysokie natężenie ruchu i zanieczyszczenie powietrza. Stolica Wielkiej Brytanii znalazła się daleko w tyle za 22 europejskimi metropoliami.

W lutym burmistrz Londynu Sadiq Khan wprowadził nową opłatę (T-Charge), która objęła starsze samochody i te o silniku diesla. Ruch ten miał na celu ograniczyć rekordowe zanieczyszczenie powietrza w stolicy Wielkiej Brytanii.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama