Menu

Poziom bezrobocia w Irlandii najniższy od 9 lat

Poziom bezrobocia w Irlandii najniższy od 9 lat
Irlandzki rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla obywateli z UE. (Fot. Thinkstock)
Doniesienia z irlandzkiego rynku pracy są coraz bardziej optymistyczne - bezrobocie właśnie osiągnęło poziom najniższy od 9 lat. Tylko w czerwcu liczba osób bez zatrudnienia spadła o 900.
Reklama

Stopa bezrobocia wynosi aktualnie - według Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO) - 6,3%. W czerwcu bez pracy było 139,4 tys. ludzi. To o 42,1 tys. mniej niż rok temu. Dzięki temu Irlandia plasuje się o 3 punkty poniżej średniej krajów strefy euro.

Zdaniem ekonomistów, w nadchodzących miesiącach stopa bezrobocia ma spać poniżej 6%. Z jednej strony jest to dobry trend, ponieważ oznacza zwiększenie wydatków konsumenckich oraz obniżenie subwencji na opiekę społeczną. Z drugiej jednak specjaliści ostrzegają, że bezrobocie niższe niż 6% jest bliskie pełnego zatrudnienia, a to może grozić przegrzaniem rynku pracy.

“Pomimo że wskaźnik jest wciąż wyższy niż w innych krajach europejskich, jak Niemcy, Holandia czy Austria, to dane opublikowane w ubiegłym tygodniu przez OECD wykazują, iż Irlandia radzi sobie lepiej z integracją imigrantów na rynku pracy” - poinformował Mariano Mamertino, ekonomista internetowej agencji pośrednictwa pracy Indeed.

Według CSO wskaźnik bezrobocia wśród mężczyzn spadł w ciągu roku z 9,4% do 7,1%, a w grupie kobiet z 5,5% do 5,4%.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2018
  GBP 4.906 złEUR 4.295 złUSD 3.659 złCHF 3.689 zł

  Sport


  Reklama