Menu

Poziom bezrobocia na Wyspach najniższy od 40 lat

Poziom bezrobocia na Wyspach najniższy od 40 lat
Rynek pracy w Wielkiej Brytanii ma się dobrze. (Fot. Getty Images)
Do najniższego od 40 lat spadł poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii - wynika z opublikowanych danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS). W lutym w urzędach pracy zarejestrowanych było zaledwie 734 tys. osób - to najniższy wynik od maja 1975 roku.
Reklama

Nawet specjaliści z londyńskiego City przyznają, że tak niskie bezrobocie na Wyspach jest sporym zaskoczeniem. “Na rynku pracy było więcej osób, niż przewidywaliśmy. W okresie od listopada 2016 do stycznia 2017 pracowników było o 90 tysięcy więcej niż 3 miesiące wcześniej. Obecnie rynek pracy przeżywa dobry czas” - przyznał John Hawksworth, główny ekonomista PwC.

Podobne odczucia ma Seren Thiru z Brytyjskiej Izby Handlowej.

“Rynek pracy jest coraz mocniejszy – spada poziom bezrobocia i rośnie liczba zatrudnionych. W ciągu kilku lat ten trend może jednak okrzepnąć ze względu na spodziewane spowolnienie rozwoju gospodarczego. Przewidujemy, że w przyszłym roku stopa bezrobocia osiągnie 5,3%, co nadal będzie poniżej historycznej średniej” - komentuje specjalista.

W Wielkiej Brytanii pracują obecnie 32 mln ludzi – o 92 tys. więcej niż rok wcześniej.

Optymistyczne doniesienia studzi nieco fakt, że ogólnie pogarszają się warunki zatrudnienia. Przy szybko rosnącej inflacji gwałtownie spowolnił proces wzrostu wynagrodzeń. Jednocześnie rekordowa liczba ludzi (905 tys.) zatrudniona jest na mało stabilnych kontraktach zero godzin – wynika z danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS).

O wyjątkowo niskim bezrobociu na Wyspach eksperci informowali już w ubiegłym roku. Rynek pracy od tego momentu wciąż ma się dobrze i notuje kolejne rekordy. 

Według oficjalnych danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce wynosi obecnie zaledwie 5,4%.

 

  Komentarze


  • Nooo
   17 marca 2017, 19:53

   ofert o prace jak kot naplakal jest juz
   oferowane stawki sa stawkami głodowymi
   warunki sa zalosne - kontrakty zero godzin, 8-16 godzin na tydzien, praca przez agencje, gdzie czekasz czy zadzwonia i czy praca bedzie w ogole, a zyc musisz, zaplacic wysoki czynsz, jedzenie, dojazdy...
   Anglia sie skonczyla juz dawno, a bedzie jeszcze gorzej!

  • Gosc
   18 marca 2017, 17:04

   To wypad do polski jak tam lepiej

  • Tak
   18 marca 2017, 19:21

   w Polsce robi sie lepiej jak w anglii

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama