Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pomnik Ibrahimovica "wyrzucony" ze Sztokholmu

Pomnik Ibrahimovica "wyrzucony" ze Sztokholmu
Pomnik miał być odsłonięty w Sztokholmie w listopadzie ubiegłego roku z okazji gali piłkarskiej. (Fot. Getty Images)
Pomnik byłego kapitana reprezentacji Szwecji, a obecnie napastnika Los Angeles Galaxy Zlatana Ibrahimovica nie stanie w Sztokholmie jak obiecała mu rodzima federacja piłkarska SvFF. Obecnie mówi się o nowej lokalizacji na peryferiach Malmoe.
Reklama
Reklama

W 2016 roku podczas ceremonii wręczenia zawodnikowi "Złotej piłki” SvFF ogłosił, że jego pomnik zostanie ustawiony przed stadionem narodowym Friends Arena. Teraz federacja zakomunikowała, że będzie to Malmoe i nie jest też pewne czy przed obiektem, gdzie Ibrahimovic rozpoczynał karierę. Prawdopodobnie będzie to dzielnica Rosengard. Tam piłkarz się urodził i wychował.

"Nie mamy jeszcze ustalonej lokalizacji ani czasu odsłonięcia” - poinformowała przewodnicząca rady Malmoe Katrin Stjernfeldt Jammeh.

Media zmianę decyzji SvFF nazwały "wyrzuceniem Zlatana ze Sztokholmu” i komentarzem, że "po wielu aroganckich zachowaniach oraz wypowiedziach gwiazda wyraźnie gaśnie”.

Dziennik "Expressen” przypomniał, że problemy z pomnikiem trwają już 1,5 roku od czasu, kiedy został ukończony przez rzeźbiarza Petera Linde. A ten żalił się, że jego dzieło "stoi zakurzone gdzieś w magazynie SvFF”. Pomnik miał być odsłonięty w Sztokholmie w listopadzie ubiegłego roku z okazji gali piłkarskiej, ale "nagle okazał się zbyt ciężki”, a policja uznała że przeszkadzałby w ewakuacji stadionu.

Rosengard jest najbardziej kryminogenną dzielnicą w Szwecji - 14,7 procent skazanych to młodociani przestępcy; 86 procent z 22 tysięcy mieszkańców ma korzenie zagraniczne, głównie z krajów byłej Jugosławii, Iraku, Afganistanu i Libanu. 28 procent jest bezrobotnych, a kolejne 21 procent gospodarstw domowych otrzymuje zasiłki socjalne.

Odbierając w listopadzie 2016 roku swoją 11. "złotą piłkę” i słysząc obietnice SvFF, Ibrahimovic był bardzo wzruszony. "Dla mnie i dla wszystkich mieszkańców Rosengard jest wręcz niewiarygodne, że chłopak z tego imigranckiego getta będzie miał swój pomnik w stolicy Szwecji" - przekazał wówczas.

Teraz też skomentował nową decyzję SvFF lecz jak zwróciły uwagę media bez wielkiej radości. "Teraz będę nieśmiertelny dla przyszłych generacji Rosengard”.

Były piłkarz takich klubów jak Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Paris Saint Germain, AC Milan i Manchester United rozegrał w latach 2001-2016 w reprezentacji Szwecji 116 meczów, w których strzelił 62 bramki. Zrezygnował z gry w drużynie narodowej po mistrzostwach Europy w 2016 roku i nie wystąpi również na mundialu w Rosji.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama