Menu

Polskie szkoły zagrożone przemocą bardziej niż inne kraje OECD

Polskie szkoły zagrożone przemocą bardziej niż inne kraje OECD
Eksperci alarmują, że wysoki poziom przemocy przekłada się bezpośrednio na gorsze wyniki w nauce. (Fot. Thinkstock)
Wyniki najnowszych badań jednoznacznie pokazują, że w Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach OECD. Najbezpieczniejsze szkoły - jak wskazuje raport - są w Holandii, a najniebezpieczniejsze na Łotwie, Dominikanie i w Hong Kongu.
Reklama

W Polsce 21,1 proc. uczniów gimnazjów wskazało, że w ciągu ostatniego miesiąca było dręczonych – w psychiczny czy fizyczny sposób. Jak wskazuje raport, może tu chodzić o bicie, popychanie, zabieranie przedmiotów osobistych czy przedrzeźnianie - również w internecie. Średnia OECD wynosi w tym wypadku 18,7 proc.

Jak wynika z badań, 11,7 proc. polskich gimnazjalistów mówiło, że koledzy w szkole naśmiewają się z nich. To powyżej średniej krajów OECD, gdzie ten wskaźnik wyniósł 10,9 proc. Najmniej przedrzeźniają młodzi Holendrzy (4,3 proc.), najwięcej uczniowie z Hong Kongu (26,1 proc.).

Badanie pokazało, że 4,1 proc. młodych Polaków było ofiarami przemocy fizycznej. Chodzi o sytuację, w której w ciągu ostatniego miesiąca doświadczyli oni bicia lub popychania co najmniej kilka razy. Średnia OECD wynosi 4,3 proc. W Korei Południowej popychany lub bity był tylko co setny uczeń. Prawie 10 uczniów na stu doświadczało przemocy fizycznej w Hong Kongu, Bułgarii i Japonii.

Eksperci zwracają uwagę, że uczniowie ze szkół, w których jest większy poziom agresji, osiągają słabsze wyniki w nauce niż ci, którzy uczą się w bezpieczniejszych szkołach.

Jak podaje raport, 21,5 proc. polskich gimnazjalistów powiedziało, że czuje się w szkole jak outsider. Wskazano przy tym, że w 2003 roku poczucie braku przynależności do środowiska szkolnego wskazywał co trzeci polski gimnazjalista. Średnia OECD wyniosła 18,7 proc.

Najlepiej w szkole czują się dzieci w Albanii, Gruzji i Wietnamie – 95 proc. nie uważa się za outsiderów.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama