Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polskie firmy chcą zwiększyć zatrudnienie. Gdzie będzie najwięcej pracy?

Polskie firmy chcą zwiększyć zatrudnienie. Gdzie będzie najwięcej pracy?
Optymizm w sektorze produkcji przemysłowej osiągnął najwyższy poziom od ostatnich czternastu kwartałów (Fot. Getty Images)
15 proc. przebadanych w Polsce pracodawców planuje zwiększanie zatrudnienia w najbliższym kwartale. Najlepsze prognozy są dla sektora produkcji przemysłowej.
Reklama
Reklama
Optymizm w tym sektorze osiągnął najwyższy poziom od ostatnich czternastu kwartałów. Pozytywny trend widać również w branżach: transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Najniższe prognozy odnotowały branże: kopalnie/przemysł wydobywczy oraz energetyka/gazownictwo/wodociągi - wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

W Polsce badanie prowadzone jest na próbie 750 pracodawców. Badani odpowiadają na jedno pytanie: jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu w oddziale ich firmy w ciągu najbliższych trzech miesięcy?

Jak wynika z raportu Barometru, 15 proc. z 750 przebadanych w Polsce pracodawców przewiduje w III kwartale roku zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty, a 75 proc. nie planuje zmian personalnych.
W III kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorów gospodarki prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano w sektorze produkcja przemysłowa (+17 proc.).

Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż: transport/logistyka/komunikacja (+15 proc.), a także handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.). Pozytywny trend widać w sektorach: rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo (+4 proc.), finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz instytucje sektora publicznego (po +3 proc.).

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2014 r. jest dodatnia. Oznacza to, że w całym kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najlepszy wynik uzyskano w regionie południowo-zachodnim, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +10 proc.

Ujemne prognozy zatrudnienia netto uzyskano dla sektorów: kopalnie/przemysł wydobywczy (-8 proc.), energetyka/gazownictwo/wodociągi (-6 proc.) a także budownictwo (-3 proc.).

Dyrektor Generalna ManpowerGroup, Iwona Janas przypomina, że jest to kolejny kwartał, w którym wyniki Barometru wskazują na oznaki stopniowego ożywienia na rynku pracy. "Sytuacja stabilizuje się i mamy nadzieję na jej dalszy dynamiczny rozwój. W III kwartale pracowników będą rekrutować głównie duże firmy, małe i średnie do zwiększania liczby etatów podchodzą ostrożnie. Z naszych obserwacji wynika też, że pracodawcy poszukują bardziej efektywnych rozwiązań i coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia oraz outsourcing procesów" – podsumowała Janas.

Z kolei według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, od stycznia 2014 - kiedy to zanotowano szczytowy punkt stopy bezrobocia na poziomie 14% - spada ono z miesiąca na miesiąc, a w kwietniu osiągnęło 13%. Większość ekspertów rynku pracy jest zgodna: jest to początek trwałego trendu spadku bezrobocia w Polsce. Czy to oznacza falę powrotów? Więcej na ten temat można znaleźć w naszej Czytelni
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama