Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polskie Himalaje 2018: "Pomóc Nepalowi to nasz obowiązek"

Polskie Himalaje 2018: "Pomóc Nepalowi to nasz obowiązek"
W lawinie głazów pod Everestem zginęli alpiniści (Fot. Getty Images)
Piotr Pustelnik, jak również inni polscy alpiniści uważają, że udzielanie pomocy mieszkańcom Nepalu, których dotknęła tragedia trzęsienia ziemi, jest obowiązkiem środowiska. 'Wiele zawdzięczamy szerpom' - podkreślił uczestnik programu Polskie Himalaje 2018.
Reklama
Reklama

"Bez wsparcia mieszkańców Nepalu, a przede wszystkim tragarzy wysokościowych, niemożliwa byłaby wspinaczka na ośmiotysięczniki. Dziś są oni w wielkiej potrzebie i musimy im pomóc, nie tylko teraz, ale przez najbliższe lata" - zaznaczył Pustelnik.

Jako trzeci Polak w historii (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) zdobył wszystkie 14 szczytów mających ponad osiem tysięcy metrów. Koronę Himalajów i Karakorum zamknęło wejście na Annapurnę (8091 m) pięć lat temu (27 kwietnia 2000 roku).

Polskie Himalaje 2018 to przedsięwzięcie na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Składać się będzie z trzech elementów - supermaratonu w stolicy Nepalu Katmandu, trekkingu do bazy pod Everestem oraz wyprawy na szczyt. Jak podkreślili pierwsi zdobywcy Mount Everestu zimą Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki (35 lat temu), w biegu oraz marszu może wziąć udział każdy, bo "każdy może mieć swój Everest".

"Mamy ponad trzy lata do tego przedsięwzięcia. Włączymy z pewnością do niego jeszcze jeden element - projekt wsparcia dla tych, którzy ucierpieli w wyniku trzęsienia ziemi oraz lawin. To nasz moralny obowiązek. Bez pomocy tragarzy czy wspinających się z nami szerpów, nie osiągnęlibyśmy zakładanych celów" - podkreślił Cichy, przewodniczący komitetu organizacyjnego Polskie Himalaje 2018.

Niektórzy członkowie, wybitna himalaistka Anna Czerwińska, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi oraz Marcin Mentel z klubu Backpackers, odpowiadający w programie za logistykę, są już w Nepalu. "Jeśli chcemy pomóc tym mieszkańcom, to zachęcajmy do wyjazdów do tego kraju. Ci ludzie żyją przede wszystkim z turystyki, z trekkingów" - zaznaczył Mentel (znany wcześniej jako Niedziółka).

Szerpa Pasang, który zamierza włączyć się w realizację projektu w 2018, napisał w mailu: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Mam nadzieję, że nas nie zostawicie w potrzebie".

Dzisiaj w południe uruchomiona została strona www.polskiehimalaje.pl, przez którą można się rejestrować do końca tego roku. W ciągu kilkunastu minut zgłosiło się ponad 20 osób.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama