Menu

Polski rząd otrzymał projekt wytycznych ws. Brexitu

Polski rząd otrzymał projekt wytycznych ws. Brexitu
Projekt wytycznych w sprawie negocjacji, trafił już do rąk polskiego rządu. (Fot. Thinkstock)
Rząd otrzymał projekt wytycznych do negocjacji w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię UE - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak podkreślił, jednym z celów Polski będzie zagwarantowanie praw socjalnych Polakom mieszkającym na Wyspach.
Reklama

Po tym, gdy w połowie ubiegłego tygodnia premier Theresa May uruchomiła procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii na podstawie Art. 50 Traktatu o UE, szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział przesłanie przywódcom 27 państw członkowskich projektu propozycji w sprawie negocjacji warunków Brexitu. Wczoraj o otrzymaniu dokumentu przez polski rząd poinformował jego rzecznik.

Bochenek podkreślił, że rozmowy na ten temat trwają. Według niego Polska ma swoje określone cele i chce być aktywnym uczestnikiem rozmów ws Brexitu oraz mieć istotny wpływ na kształtowanie wytycznych.

"Pani premier Beata Szydło wielokrotnie publicznie to komunikowała i zwracała na to uwagę, iż celem bardzo istotnym jest niewątpliwie kwestia zagwarantowania praw socjalnych Polakom, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich, ich dostępu do świadczeń socjalnych, dostępu do opieki medycznej, to są te sprawy, które są dla nas niezwykle istotne" - przekazał rzecznik rządu na poniedziałkowym briefingu prasowym.

"Brytyjczycy także to podkreślają, że dla nich ta kwestia również jest ważna i uważają, że również jest to jedna z pierwszych spraw, która powinna zostać omówiona podczas tego całego procesu negocjacyjnego, który będzie się odbywał i będzie trwał jakiś czas" - dodał.

Bochenek był też pytany o to, kiedy rząd zajmie się stanowiskiem ws. Brexitu. Rada Ministrów miała omówić tę kwestię na posiedzeniu dwa tygodnie temu. Ostatecznie ten punkt został zdjęty z porządku obrad.

Rzecznik rządu odpowiedział, że taki dokument zostanie omówiony i przyjęty, jednak - jak zaznaczył - "będzie miał formułę dokumentu niejawnego, instrukcji".

"To będzie stanowisko negocjacyjne, to będzie pewna strategia polskiego rządu, tak, że trudno abyśmy się z tym afiszowali i od razu komunikowali naszym partnerom, z którymi będziemy rozmawiali, negocjowali, jaka jest nasza strategia, na czym nam zależy i jak zamierzamy poprowadzić te negocjacje. Nnie liczyłbym na to, że to będzie dokument jawny, to będzie dokument niejawny" - przekazał Bochenek.

Wytyczne do negocjacji warunków "rozwodu" Londynu ze Unią Europejską szefowie państw i rządów mają przyjąć na unijnym szczycie 29 kwietnia. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama