Menu

Polski chłopiec dostanie 20 tys. euro odszkodowania za wilgoć w mieszkaniu

Polski chłopiec dostanie 20 tys. euro odszkodowania za wilgoć w mieszkaniu
Grzyb w mieszkaniu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie układu oddechowego. (Fot. Thinkstock)
20 tys. euro odszkodowania muszą wypłacić polskiemu chłopcu z Dublina landlordowie lokalu, w którym mieszkał jako niemowlę. Zdaniem sądu, wilgoć panująca w mieszkaniu była przyczyną jego dwóch pobytów w szpitalu.
Reklama

Dawid Szafirowski we wrześniu 2012 roku miał 1,5 roku. Mieszkał wraz z rodzicami w mieszkaniu wynajmowanym od Ray Cooke Auctioneers. Agencja reprezentowała właścicieli Damiena i Natashę Long. Nieruchomość znajdowała się w przy Cherrywood Grove w dublińskiej dzielnicy Clondalkin.

Chłopiec, który dziś ma 6 lat, w tamtym czasie trzykrotnie trafił na oddział ratunkowy szpitala, z czego 2 razy został przyjęty do hospitalizacji ze względu na choroby układu oddechowego.

W imieniu Dawida, pozew do sądu złożyła jego mama Urszula Szafirowska. Pozwani bronili się, twierdząc, że wilgoć i grzyb w mieszkaniu powstały po tym, jak pani Urszula i jej mąż zablokowali kratki wentylacyjne.

Polka zeznała jednak w sądzie, że problemy z wilgocią w lokalu były zgłaszane zarówno agencji, jak i właścicielom, jednak nic nie zostało w tej sprawie zrobione. Jej zdaniem, to właśnie było przyczyną częstych infekcji i problemów z oddychaniem syna.

Chłopiec trafił dwukrotnie do szpitala z zapaleniem oskrzeli - w wieku 16 miesięcy oraz 2 lat. W sierpniu 2014 roku konsultant pediatrii Peter Greally stwierdził, że przyczyną problemów zdrowotnych Dawida jest wilgoć i grzyb.

Pozwani zaproponowali początkowo €10 tys. odszkodowania. Oferta została jednak odrzucona przez sąd. Ostatecznie kwotę zadośćuczynienia ustalono na 2 razy większą.

 

    Komentarze


    • Polonia
      3 listopada 2017, 15:20

      Oszczędność na grzaniu i nie wietrzenie pomieszczeń może spowodować wilgoć . Wiec kto tu jest ofiara?? Ilu Polaków oszczędza żeby szpanować samochodem na którego i tak go nie stać dlatego sięgają po pomysł z odszkodowaniem

    • Xxx
      3 listopada 2017, 15:29

      Do POLONIA
      Moze ale nie musi....ten kto mieszka dlugo w angli wie jak jest.
      Zastanow sie 2 razy zanim sie wypowiesz.
      Chyba ze mowisz o sobie samym ( I szpanowaniu;)) )

    • Beneficiarz
      3 listopada 2017, 15:43

      Tylko 20tys. Powinien dostac 10 razy tyle . Landlordy to sa dorobkiewicze zwlaszcza polaczki !. Powinno sprawdzic sie wszystkie te agencje ktore wynajmuja domy i mieszkania . Prawie kazda oszukuje . Nic nie robia w domach tylko kase trzepia ! .Ludzie walczcie o swoje bo NALEZY SIE WAM jesli mieszkacie w kiepskich warunkach . Pozywac ich do sadu i walczyc o swoje !

    • Jas
      3 listopada 2017, 16:13

      Polonia jestes kretyn albo kretynka.

    • Czytelnik anonimowy
      3 listopada 2017, 16:35

      Ważne jest by było tanio a dziecko czy to do benefitow czy do innego wyłudzenia dobre jest . Ja się pytam czy was siła trzymają w Uk bo skoro tak ujadacie że was nie stać na normalne życie to może czas wracać!

    • Czytelnik anonimowy
      3 listopada 2017, 16:46

      Mieszkam od stycznia na nowym domu niee ze jest nowy tylko ze sie przeprowadzilam wietrze codziennie dom nie oszczedzam na ogrzewaniu bo mam male dzieci zauwazylam pare dni temu w jednym z pokoji w roku ze jest wilgoc i w Lazience wiec nie jest to oszczednosc

    • 88
      3 listopada 2017, 16:56

      ja mam wilgoć w domku wolno stojacym , okna otwieram codziennie , i grzeje ostro codziennie i tak jest GRZYB !!! Budownictwo jeszcze z lat 70 !!!!! w starociach atakuje grzyb mają kase !! powinni inwestować w nowe a oni nic tylko kasa !!!

    • Tim do Polonia
      3 listopada 2017, 17:59

      Nozesz nagrzac nawet do 30 stopni i kupic sto pochlaniaczy wilgoci i nic nie pomoże. Wyspiarze nawet domów nie umieja budować

    • Londyn
      3 listopada 2017, 18:11

      Mieszkam w 100letnim bud you. Z pozoru ładny zadbany, problem pojawia sie jesienią i zima. W domu problemem jest Rising dump . Zero izolacji od fundamentów a przy każdym deszczu ze ścian aż sie leje woda. Wiec guzik z teoriami o grzaniu i wietrzeniu skoro wilgoć na wyspach jest i tak juz duża . Nie pomyślałabym by prosić o odszkodowania i nie łączyłam zapaleń płuc mojego syna z wilgocią. Jak widać można i brawo dla nich bo i tak juz dużo płaci sie za wynajem w serwis minimalny :(

    • Bubu
      3 listopada 2017, 18:18

      To da wielu do myslenia. Nastepny, dobry sposob. Wystarczy przejrzec ogloszenia, w ktorych wynajmujacy pisza, chcac zachecic, ze nie wylaczaja ogrzewania na zime. :)

    • Dafne251
      3 listopada 2017, 18:29

      Na miejscu rodziców już po pierwszej hospitalizacji dziecka powinni szukać nowego mieszkania bez wilgoci a nie narażać dziecko .wiem jaka walka z lanlordem czy z agencjami mieszkaniowymi jest trudna .Ale zdrowie dziecka jest ważniejsze od pieniedzy i chęci zysku .

    • THC
      3 listopada 2017, 18:55

      Znowu pasozyty wyludzaja odszkodowanie. Spakowani?

    • Czytelnik anonimowy
      3 listopada 2017, 19:04

      Matka bohaterka, bo umiała wygrac finansowe "zadoscuczynienie".... czy suka, ze trzymala syna w takich warunkach, wyraznie widzac jak dziecko na to reaguje?

    • THC
      3 listopada 2017, 19:16

      Dzieci w UK sa karta przetargowa do benefitow. I wszystkie 'mamusie' a moze 'perfekcyjne panie domu'? wyludzja ile sie da! Mam nadzieje, ze zmieni sie to po 2019 i samotne mamusie bez paszportu oposzcza UK.

    • Ona
      3 listopada 2017, 19:31

      THC- napisze tylko JESTES KRETYNEM i tyle w tym temacie

    • Jatoja
      3 listopada 2017, 19:32

      Kazdy dom/mieszkanie w ktorym mieszkalem w UK byl zagrzybiony. Niezaleznie czy stary, czy nowy, czy w dobrej dzielnicy, czy w biednej dzielnicy. Roznica byla jedynie taka ze w dobrych landlord zawsze zakrywal grzyba, ale po kilku miesiacach grzyb wychodzil znowu. Odpowiedz zawsze byla jedna: otwieraj okna, wietrz mieszkanie i grzej. Nigdy nie widzieli w tym swojej winy. Wyspy maja okropne warunki mieszkaniowe, ciesze sie ze wyjechalem.

    • THC
      3 listopada 2017, 19:33

      @Ona: taka jest prawda. Oddawaj benefity zanim sie spakujesz i pojedziesz do prezesa po 500+. Spakowana?

    • CHT
      3 listopada 2017, 19:53

      DO THC-Spakowac to sie ty mozesz w pory,nie ciesz sie tak bardzo jeszcze,to co siejesz to zbierzesz,spakowany?-chyba tak bo jebie od ciebie.Zazdrosc cie niszczy i zzera od srodka ,nieudaczniku!!

    • Ona
      3 listopada 2017, 20:21

      THC- Ja nie pobierałam i nie pobieram benifitów i w przeciwieństwie do ciebie nie zazdroszczę tym co biorą skoro im się należy, więc nie mam co oddawać. Jak tobie zal dupę ściska to idz może na głowę coś ci dadzą.

    • Czytelnik
      3 listopada 2017, 21:26

      U mnie jakos grzyb nie wylazi, a mieszkam w dosyc starym budynku. Nie rozumiem natomiast co to biedne dziecko robilo przez 5 lat w zagrzybialym pokoiku i dlaczego dopiero drugi pobyt w szpitalu sklonil matke do... dojenia wlascicieli zamiast do przeprowadzki? Jak ich nie stac na zmiane chaty to po jakiego 'grzyba' tu siedza. Bo sie nalezy? A po niektorych komentach momentalnie widze, ze mamy tu bardzo wychudzonych rodakow. Wychudzonych, bo im zal d...e sciska? :)

    • Do THC
      3 listopada 2017, 21:57

      Pochwal się lepiej jakie Ty miałeś/masz warunki w Polsce na tej swojej wiosce.A od obory to dopiero grzyb i smród.Swojego się nie widzi ,a na cudze patrzy.Jak tam Twoje świnki? Nakarmiłeś czy pakujesz do Anglii hahahaha ??
      Nieudacznik po zawodówce.

    • KB
      4 listopada 2017, 12:02

      Gratuluję aczkolwiek na ich miejscu mając dziecko nie czekając na landlorda czy agencje sama bym wyczyscila i nałożyła antygrzybiczna substancje...
      Sama miałam ten problem. Grzyb był za meblami więc nie było widać... Stary bungalow , wilgoć była głęboko w ścianach i bez względu na to czy wierzyliśmy i grzalismy coś się wyleglo.... u mnie za wszystkimi meblami.. byłam z tym u lekarza i mi powiedział że to depresja! Bo od wdychania grzyba ciągle byłam zmęczona i senna... Grzyb był wszędzie... całe ściany czarne za meblami.

    • Ell
      4 listopada 2017, 13:58

      Mieszkam w domu gdzie grzyb pojawia sie w łazience ale co tydzień zalewam przestrzenie miedzy kaflami chlorem i jest Ok a le jeśli grzyb był duży i siedzi w ścianach to tylko zmiana tynków pomoże