Menu

Polska wygra na Brexicie? Odbierze Londynowi finansistów

Polska wygra na Brexicie? Odbierze Londynowi finansistów
Czy Polakom uda się przejąć stanowiska pracy i specjalistów z londyńskiego City? (Fot. Getty Images)
Polska, a nie Niemcy czy Francja, może po Brexicie wygrać wiele miejsc pracy dla finansistów. Na opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej Polska może skorzystać najwięcej - nawet wakaty dla 30 tys. specjalistów średniego szczebla.
Reklama

O najlepszych bankierów inwestycyjnych z londyńskiego City po Brexicie już teraz walczy Frankfurt i Paryż. Fachowcy najprawdopodobniej przeniosą się z Wielkiej Brytanii do innych krajów europejskich. Polska nastawiła się na pozyskanie osób średniego szczebla z sektora finansowego i technologicznego, gdzie płace są znacznie niższe, ale miejsc pracy znacznie więcej – zauważa Reuters.

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku wielu Polaków wyjechało do pracy nad Tamizę. Polski rząd pracuje teraz nad tym, aby przenieść ich - wraz ze stanowiskami pracy - do kraju.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) już współpracuje z siedmioma dużymi firmami finansowymi w sprawie przeniesienia stanowisk pracy z Londynu do Polski. Dyrektor zarządzający ABSL Paweł Panczyj zaznaczył, że ten plan dotyczy głównie specjalistów IT średniego szczebla.

„Prowadzimy rozmowy zarówno z bankami, jak i instytucjami ubezpieczeniowymi czy funduszami inwestycyjnymi, które chciałyby przenieść tu swoich pracowników średniego szczebla. Głównym czynnikiem takiej decyzji Brytyjczyków jest Brexit" – podkreślił w rozmowie z Reutersem Paweł Panczyj.

„Zabiegi ABSL mogą przynieść owoce. 20% stanowisk pracy z sektora bankowego może bowiem przenieść się z Londynu do Polski” - podaje Reuters.

Bank Goldman Sachs ma na przykład 300 obsadzonych miejsc pracy w Warszawie. W tym roku planuje utworzyć kolejne 200. Z kolei firma UBS planuje rekrutację 300 osób w swoich biurach w Krakowie i Wrocławiu.

Polski rząd liczy na to, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE nad Wisłą może przybyć 25-30 tys. nowych miejsc pracy, a wiele z nich właśnie w sektorze finansowym.

"Warszawa konkuruje z innymi. Czy uda się jej zyskać? Nie wiadomo. Nie wszyscy będą zwycięzcami. To będzie zależało od krajowych decyzji politycznych" - już w styczniu 2017 roku wyjaśniał ekspert wpływowego ośrodka analitycznego Bruegel Nicolas Veron.

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   20 marca 2017, 12:51

   Hahaha miejsca pracy bedą ale przy kurczakach na farmach , tyle przecież doświadczonych zjedzie szkoda by ich doświadczenie zawodowe sie zmarnowało .... Spakowani ?

  • Czytelnik
   20 marca 2017, 13:25

   Oczywiscie ze wygra. Setki tysięcy polakow wroci do kraju i będą realną konkurencja dla pracownikow z ukrainy. Nauczeni w UK pracowac jak niewolnicy na pewno sie przydadza.

  • Xxx
   20 marca 2017, 15:04

   Czytelnik to straszne twoja stara ma jaja

  • Korwin
   20 marca 2017, 17:07

   Ja tam lubie posty Czytelnika. Tak szybko one was wyprowadzaja z rownowagi jakbysci faktycznie wszyscy robili na farmach i miejskich sortowniach odpadow...

  • Ja też
   20 marca 2017, 17:45

   Ja też lubie wypowiedzi czytelnika ,są jak stuletni staw ,czytelnik przygotowany do kurczaków na farmach aha, naucz się pisać podanie o wize do Europy brytolu hahaha

  • Xmen
   20 marca 2017, 18:10

   Czytelnik to frajer w dupe dymany

  • Gosc 057
   20 marca 2017, 19:15

   hahaha do PL przeciez prawa nie ma przejrzystosci z finansami nie ma enklawy "odseparowania" jak gielda London szybciej to przejma Niemcy Frankfurt nad Menem albo Francja Paryz lub Holandia a Polska hahaha tu tylko raczej sila robocza najnizszego szczebla ....

  • Bloop
   20 marca 2017, 21:34

   "CZYTELNIK" myje u mnie kible swoim jezorem dlatego wyładowywuje swoją frustracjie na innych do tego dochodzi syndrom małego pysiora 😆 i żal mu ściska z samotności bo nie ma kto tego cepa i luja przytulać bo ma ryj jak gargamel a głos jak hogata

  • Sylwester
   20 marca 2017, 22:23

   hahaah autor chyba nie wie czym jest city radze doczytac niech sie nie martwi o bankierow dadza sobie rade

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama