Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Polska nie może unikać przyjmowania uchodźców"

"Polska nie może unikać przyjmowania uchodźców"
W ostatnich tygodniach następuje gwałtowne zaostrzanie się kryzysu uchodźczego w Europie. (Fot. Getty Images)
Polska, m.in. ze względu na własną historię, nie może unikać przyjmowania uchodźców. Konieczne jest pilne stworzenie skutecznego systemu ich wsparcia i integracji w kraju - głosi stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Reklama
Reklama

"Naszym obowiązkiem, wynikającym choćby z tak często przywoływanej w tym kontekście solidarności, powinno być zaoferowanie pomocy w możliwie najszerszym wymiarze" - podkreślono w stanowisku HFPC podpisanym przez prezes zarządu fundacji Danutę Przywarę.

Zaapelowano w nim do polskiego rządu, aby "w trybie pilnym rozpoczął działania na rzecz stworzenia skutecznego systemu wsparcia i integracji uchodźców w Polsce". "Chodzi tu przede wszystkim o poprawienie warunków, w jakich cudzoziemcy oczekują na decyzję o udzieleniu ochrony międzynarodowej, oraz zapewnienie odpowiedniej oferty integracyjnej dla uchodźców" - dodano.

HFPC napisała, że kwestie te nabierają szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy w ostatnich tygodniach następuje gwałtowne zaostrzanie się kryzysu uchodźczego w Europie. "Wzywamy główne partie polityczne do przedstawienia w ramach kampanii wyborczej swoich stanowisk wobec tego kryzysu i możliwości podjęcia działań na rzecz jego rozwiązania" - zaznaczono w stanowisku.

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić nowe propozycje działań w obliczu bezprecedensowej fali imigrantów i uchodźców napływających do Unii, w tym dotyczące dystrybucji uchodźców pomiędzy kraje UE. Premier Ewa Kopacz na sobotę zwołała posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. imigrantów. Polska zaproponowała w lipcu, że w ciągu 2 lat przyjmie 2 tys. uchodźców, głównie z Syrii i Erytrei.

"Lipcowa deklaracja polskiego rządu o przyjęciu dwóch tys. uchodźców stała się nieadekwatna. Dotychczasowe stanowisko na forum Unii Europejskiej, jak również wypowiedzi premier Kopacz, wskazują, że Polska, niestety, znajduje się w gronie państw niechętnych przyjmowaniu uchodźców na skalę, która mogłaby realnie wpłynąć na złagodzenie kryzysu" - oceniła HFPC.

Fundacja zaznaczyła, że argumentem przeciw przyjmowaniu większej liczby uchodźców jest dla rządu sytuacja materialna kraju i niedostatki polskiego systemu azylowego. "Jednocześnie nie są podejmowane realne próby usprawnienia tego systemu. Uchodźcy przybywają do Polski od ponad 20 lat i niestety przez cały ten czas Polska jawi im się jako kraj nieprzyjazny, o niskiej uznawalności składanych wniosków i niezapewniający adekwatnego wsparcia na rynku pracy, pomocy społecznej czy opieki medycznej" - napisała HFPC.

W czerwcu część państw, w tym Polska, sprzeciwiła się propozycji ustanowienia wiążących kwot rozmieszczenia uchodźców między państwa unijne. Według tych kwot miano by rozdzielić 40 tysięcy uchodźców, którzy dotarli do Włoch i Grecji, oraz 20 tysięcy z obozów poza UE. W obliczu nasilenia kryzysu migracyjnego w UE rośnie presja na ustanowienie obowiązkowego systemu dystrybucji uchodźców.

Rzeczniczka KE ds. migracji Natasha Bertaud zauważyła, że czerwcowe propozycje w sprawie relokacji imigrantów były "tylko punktem startowym". "Zastanawiamy się, co więcej można zrobić, by pomóc Włochom, Grecji i Węgrom" - dodała. Według nieoficjalnych doniesień mediów plany KE mają zakładać relokację między kraje UE dodatkowych 120 tysięcy uchodźców, oprócz 40 tysięcy, których rozdzielenie zaproponowano w czerwcu.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama