Menu

Polska królową europejskiego smogu, Wiedeń czysty jak nigdy

Polska królową europejskiego smogu, Wiedeń czysty jak nigdy
Głównymi źródłami pyłu PM10 w Wiedniu są ruch uliczny, prace budowlane oraz prywatne ogrzewanie pomieszczeń z innych źrodeł niż sieć ciepłownicza. (Fot. Thinkstock)
W ostatnim czasie dużo się dyskutuje na temat niechlubnego rekordu Polski. Aż 33 polskie miejscowości znalazły się w rankingu najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. Tymczasem w austriackiej stolicy trend jest zupełnie odwrotny.
Reklama

Wiedeńskie powietrze czyste jak nigdy dotąd - wynika z rocznego raportu na temat jakości powietrza w Wiedniu. Od początku lat 70-tych nie było tak dobrze. Poziom zanieczyszczenia drobnymi pyłami zawieszonymi był w ubiegłym roku niższy o 13 proc. niż w 2015, a już wtedy wartości notowane były satysfakcjonujące. 

"Ten pozytywny trend jest uwarunkowany licznymi inicjatywami miasta w celu poprawy jakości powietrza. Miasto wprowadziło trzeci pakiet działania w celu ochrony środowiska, który obejmuje wszystkie źródła zanieczyszczeń" - wyjaśnia Ulli Sima, członek zarządu miasta odpowiedzialna za ochronę środowiska. 

Pakiet ten obejmuje promowanie środków komunikacji publicznej i pojazdów z niską emisją, termomodernizację, przyjazne dla środowiska place budowy, rozbudowę sieci ciepłowniczej, wydajne utrzymanie dróg w okresie zimowym wykorzystujące zamiast żwirku nowoczesne metody (polewanie solanką, technologia wilgotnej soli). 

Odnotowywane w Wiedniu wartości maksymalne zanieczyszczenia pyłem PM10, spadły od roku 2003 o połowę i są na poziomie znacznie poniżej wartości dopuszczalnej 40 µg/m3. Wytyczne UE, zgodnie z którymi dopuszczalna wartość dobowa 50µg/m3 nie może zostać przekroczona częściej niż przez 35 dni w roku kalendarzowym, były w Wiedniu w ciągu ostatnich pięciu lat zachowane. W 2015 było takich dni 14. 

Głównymi źródłami pyłu PM10 w Wiedniu są ruch uliczny, prace budowlane oraz prywatne ogrzewanie pomieszczeń z innych źrodeł niż sieć ciepłownicza. Pył PM10 zgodnie z wynikami badań Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu, przenoszony jest na dalekie odległości. Szacuje się, że nawet 60 proc. zanieczyszczenia w Wiedniu pochodzi z regionu. 

Dwutlenek siarki, wymieniany w latach 80-tych jako główna przyczyna "kwaśnego deszczu", nie stanowi dziś problemu. Wartości od początku prowadzenia pomiarów spadły w Wiedniu o 96 proc. 

 

  Komentarze


  • Jan
   10 stycznia 2017, 15:22

   dlaczego dopiero teraz sie o tym mowi?
   Tak jest od wielu lat.
   Ludzie z biedy palà byle czym

  • Zenek
   10 stycznia 2017, 15:48

   Nie tylko z biedy pala byle czym. Jest bardzo rozpowszechnione palenie smieci tych ktore nie mieszcza sie w przydzialowym 1 worku tygodniowo.

  • Czytelnik
   10 stycznia 2017, 15:55

   No w końcu w czymś przoduje ale nic sie nie stało teraz jest 500+ I nic więcej sie nie liczy !

  • Juliett
   10 stycznia 2017, 16:52

   Coś wierzyć mi się nie chce, że w Polsce gdziekolwiek jest gorsze powietrze, niż w Londynie...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama