Menu

Polska jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie

Polska jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie
Międzynarodowy Dzeń Walki z Homofobią po raz pierwszy obchodzono w 2004 roku. (Fot. Thinkstock)
Polska kolejny raz zajęła jedno z ostatnich miejsc w rankingu poziomu równouprawnienia osób LGBTI w Unii Europejskiej - poinformowała Kampania Przeciw Homofobii. Za Polską uplasowały się tylko Litwa i Łotwa.
Reklama

W poprzednich latach Polska plasowała się kolejno na 23. miejscu (2013 r.) oraz dwukrotnie na 24. miejscu (2014 i 2015 r.). W minionym roku zajęła przedostatnie, 27. miejsce. W tym roku Polska ponownie została uznana za jedno z najbardziej homofobicznych państw UE - gorzej oceniono jedynie Litwę i Łotwę.

"Bliżej nam do takich krajów jak Turcja, Azerbejdżan, Białoruś czy Rosja niż do średniej unijnej" - komentuje prezes Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber.

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach - równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W jednej z tych kategorii Polska nie otrzymała żadnego punktu - są to przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.

"Polski system prawny nie wprowadza efektywnej ochrony przed przemocą motywowaną homofobią, bifobią i transfobią. Do momentu, kiedy polski kodeks karny nie zacznie penalizować tego rodzaju czynów, ten system nadal będzie nieskuteczny" - komentuje prawnik Kampanii Przeciw Homofobii adw. Paweł Knut.

Wiceprezeska KPH Mirosława Makuchowska wskazuje, że w Polsce brakuje np. prawa do zawierania związków partnerskich. "W Unii Europejskiej 23 kraje mają jakiegoś typu rozwiązania dedykowane dla par jednopłciowych - albo związki partnerskie, albo małżeństwa jednopłciowe. My jesteśmy w małej grupie krajów UE, które jeszcze nie mają żadnego rozwiązania; oprócz Polski jest jeszcze Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Litwa i Łotwa" - dodała Makuchowska.

Liderem rankingu ILGA-Europe jest Malta, która podobnie jak rok temu z wynikiem 88 punktów procentowych zajęła pierwsze miejsce. Na podium znalazły się też Norwegia, która zdobyła 78 punktów, oraz Wielka Brytania z 73 punktami. Polsce przyznano 18 punktów. Spośród krajów UE na ostatnim miejscu sklasyfikowano Łotwę i Łotwę, które uzyskały po 17 punktów.

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. Ustanowiono go, żeby upamiętnić 17 maja 1992 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób. 

Londyńska Metropolitan Police rozpoczęła jakiś czas temu akcję, mającą zachęcić Polaków o odmiennej orientacji seksualnej do bezwzględnego zgłaszania każdego przypadku mowy nienawiści oraz tzw. "hate crime".

 

  Komentarze


  • Do wasyla
   17 maja 2017, 18:29

   może dlatego ze biodronia ludzie wybrali?

  • Lokatorka
   17 maja 2017, 19:15

   najbardziej i dlatego tu mieszkam!

  • Lunar
   18 maja 2017, 00:12

   I TAK TRZYMAĆ!!!

  • Lokatorka
   18 maja 2017, 04:19

   najbardziej ksenofobicznym,i dlatego tu mieszkam-w Polsce!

  • Korwin
   18 maja 2017, 07:05

   Cale zycie na to pracowalem

  • Maxy
   18 maja 2017, 09:15

   Jesli heterykowi przeszkadza to ze dwoje ludzi chce byc ze soba, to znak ze sam nie potrafi stworzyc trwalego zwiazku I ma problem z akceptowaniem samego siebie. Przestancie sie interesowac kto z kim spi, zacznijcie pracowac nad samymi soba I sprawic zeby wasze rodziny byly szczesliwe I z was dumne.
   A jesli twoj syn/corka to gej czy lesbijka to nie jest to niczyja wina, nie twoja, nie twojej zony, sasiada czy Boga.
   Zyj I pozwol zyc innym
   Namaste

  • THC
   18 maja 2017, 13:31

   Co za patole! Multi-kulti jest OK!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama