Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska emigracja z Londynu na wystawie

Polska emigracja z Londynu na wystawie
Ekspozycja została zaaranżowana w formie spaceru po "polskim Londynie" (Fot. Getty Images)
Życie polityczne, kulturalne i artystyczne polskiej - wojennej i powojennej - emigracji w Londynie zostało przedstawione na otwartej wczoraj wystawie 'Londyn - stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990' w Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Reklama
Reklama

"Wystawa jest poświęcona polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii w latach 1940-1990, ważnemu epizodowi w naszej historii. Londyn był nie tylko siedzibą rządu i prezydenta na uchodźstwie, ale również domem dla dużej grupy polskich emigrantów" - zaznaczył podczas otwarcia ekspozycji dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

"Mieszkało tam ponad kilkadziesiąt tysięcy osób, w całej Anglii znalazło się ok. 200 tys. Polaków. Zajmowali się oni działalnością polityczną, ale przede wszystkim musieli zorganizować sobie tam życie. Na wystawie pokazujemy więc zwykłą codzienną egzystencję oraz życie polityczne, kulturalne czy artystyczne polskiej emigracji" - dodał.

Jak podkreślił, na wystawie można zobaczyć ważne emigracyjne postacie i przyjrzeć się, jak funkcjonowało "specyficzne środowisko, jakim była polska emigracja niepodległościowa". "Londyn jest dla nas ważnym punktem odniesienia jako takie twórcze środowisko. Pomimo że byli oddzieleni od kraju, potrafili się zorganizować i efektywnie działać tworząc ośrodki kultury, własny system edukacji. To bardzo ciekawe jako przykład takiej samoorganizacji Polaków w trudnej sytuacji, w której stawali przed różnymi dylematami. Do dzisiaj jest to ważne środowisko polonijne i poprzez tę wystawę chcemy pokazać, że ten polski Londyn ma też swoją historię" - zauważył Kostro.

Wystawa "Londyn - stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990" jest prezentowana w stołecznej Bibliotece Uniwersyteckiej. Ekspozycja została zaaranżowana w formie swoistego spaceru po polskim Londynie, a jej scenografia nawiązuje do siatki tamtejszych ulic.

Wśród prezentowanych eksponatów jest m.in. maszyna, na której drukowano polskie książki czy tłoki pieczętne Rządu na Uchodźstwie. Ekspozycję uzupełniają wybrane plansze z wystawy z 1944 r., wyprodukowanej przez Rząd na Uchodźstwie, opowiadające o służbie kobiet w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a także reprodukcje plakatów i afiszów dokumentujących życie społeczne i teatralne oraz reprodukcje dokumentów archiwalnych z archiwum Instytutu Sikorskiego w Londynie.

Wystawa będzie czynna do 30 listopada. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama