Menu

Polska Szkoła Sobotnia w Gravesend nagrodzona przez Rzecznika Praw Dziecka

Polska Szkoła Sobotnia w Gravesend nagrodzona przez Rzecznika Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka w otoczeniu uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej w Gravesend. (Fot.PSS w Gravesand)
Polskiej Sobotniej Szkole w Gravesend w hrabstwie Kent w Anglii zostało uroczyście nadane imię Janusza Korczaka. Za działania na rzecz dzieci Rzecznik Praw Dziecka uhonorował szkołę medalem.
Reklama

Szkoła w Gravesend działa od 5 lat. Przez ten czas zapracowała sobie na opinię rzetelnej placówki, która dba o rozwój polskich dzieci mieszkających w Wielkiej Brytanii.

„Grono pedagogiczne postanowiło wybrać odpowiedniego patrona. Wybór padł jednogłośnie na Janusza Korczaka - lekarza, pedagoga, publicystę i działacza społecznego, prekursora i przedstawiciela ruchu na rzecz praw dzieci, człowieka, który swoje życie oddał dzieciom” - można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu polskiej placówki z Anglii.

Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się w sobotę, w samo południe. Poświęcono sztandar szkoły, a jej uczniowie złożyli ślubowanie.

W wyjątkowym dniu dla Polskiej Szkoły Sobotniej z Gravesend udział wzięli między innymi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Michał Mazurek z Konsulatu RP w Londynie i prezes Polskiej Macierzy Szkolnej - Krystyna Olliffe.

Po przekazaniu sztandaru na ręce pocztu uczniowskiego Rzecznik Praw Dziecka wręczył dyrekcji szkoły pamiątkowy medal „Za działania na rzecz dzieci i upowszechnianie praw dziecka”.

Marek Michalak pogratulował Polskiej Szkole w Gravesend wejścia w szeregi Korczakowców. „Edukacja to inwestycja, to przepustka do lepszej przyszłości naszych dzieci” - podkreślał Michalak.

Rzecznik Praw Dziecka przyznał Polskiej Szkole Sobotniej medal. (Fot. PSS w Gravesend)

„Nadanie imienia szkole wprowadza poczucie tożsamości. Janusz Korczak to dobry patron. Swoim życiem pokazał, że warto być przyzwoitym człowiekiem. Dlatego warto czytać jego prace i warto wdrażać jego myśl, by móc budować dzieciom spokojny dom, który pomoże im żyć w tych niespokojnych czasach” - zakończył Rzecznik Praw Dziecka.

Polska Sobotnia Szkoła w Gravesend jest pierwszą polską szkołą w Wielkiej Brytanii, jaką odwiedził Rzecznik Praw Dziecka podczas sprawowania swojej kadencji.

W trakcie uroczystości zabrał głos również Konsul RP, Michał Mazurek wspominając, iż trwają prace, aby polscy uczniowie na obczyźnie, podobnie jak ich rówieśnicy w Polsce, mogli uzyskać legitymacje szkolne.

Podczas swojej wypowiedzi The Deputy Mayor Cllr Harold Craske z Gravensham podkreślił, że oprócz tego, iż szkoła pomaga chronić polski język i kulturę, to jednocześnie daje Brytyjczykom szansę poznania pięknych polskich tradycji i sprzyja integracji obu kultur.

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej, Krystyna Olliffe pogratulowała założycielkom szkoły rzetelnej kontynuacji wizji twórców pierwszych polskich szkół sobotnich i przytoczyła wyniki badań Uniwersytetu z Nottingham potwierdzające, że dzieci i młodzież uczęszczające do szkół sobotnich uzyskują na testach GCSE o 10 do 20% wyższe oceny niż młodzież, która do tych szkół nie chodzi.

Odczytano także list gratulacyjny Barbary Sochal, przewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.

„Zakładając szkołę i przyjmując dwadzieścioro dzieci, nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak będzie wyglądał jej rozwój” – podkreśliła Anna Konare, dyrektorka Polskiej Sobotniej Szkoły w Gravesend.

„Dziś, wraz z setką podopiecznych, jesteśmy pewni, że dobrze wypełniamy swoją rolę. Dzieci chętnie uczęszczają do szkoły i pilnie się uczą. Staliśmy się platformą integracyjną dla polskiej społeczności zamieszkującej bliższe i dalsze okolice Gravesend” - dodała pedagog.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.02.2018
  GBP 4.704 złEUR 4.147 złUSD 3.360 złCHF 3.597 zł

  Sport


  Reklama