Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish IT specialists are looking for a new job

Polish IT specialists are looking for a new job
Na decyzję o rozpoczęciu poszukiwań nowej pracy największy wpływ ma przede wszystkim nadzieja na lepsze wynagrodzenie. (Fot. Getty Images)
As many as 41 percent of Polish IT specialists are actively looking for new professional challenges or looking for a new job - according to the report of the No Fluff Jobs portal.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Serwis opublikował wyniki badania "Specjaliści IT w Europie Środkowo-Wschodniej". Wynika z niego, że atrakcyjnym miejscem do pracy dla specjalistów IT z regionu są Czechy.

"Blisko 96 proc. Czechów, mając do wyboru pracę w innych krajach regionu, w pierwszej kolejności zdecydowałoby się na swoją ojczyznę i jest to wynik nieporównywalny z żadnym innym krajem (Słowacja - 57 proc., Polska - 45 proc., Węgry - 43 proc.). Co więcej, Republikę Czeską na drugim miejscu, poza swoimi ojczyznami, które uplasowały się na pozycji pierwszej, wskazało 34 proc. Słowaków, 19 proc. Polaków i 11,7 proc. Węgrów" - napisano w podsumowaniu wyników badania.

Inaczej jest w przypadku Ukrainy. Specjaliści IT z tego kraju jako wymarzony kraj do pracy w regionie na pierwszym miejscu wskazali Polskę (39,2 proc.). Ojczyzna w ich przypadku znalazła się na miejscu drugim (30,5 proc.) i nieznacznie wyprzedziła ona Czechy (30,2 proc.).

Polscy specjaliści, jako najbardziej atrakcyjne miejsce pracy, poza Polską i Czechami, wskazywali Słowację (6,7 proc.), a zaraz za nią Węgry (5,2 proc.) i Ukrainę (2,4 proc.).

Z badania wynika także, że Polacy i Ukraińcy deklarują największą w regionie chęć zmiany pracy. 41 proc. polskich i 40 proc. ukraińskich specjalistów IT wskazuje, że albo aktywnie jej poszukuje albo szuka, ale tylko się rozgląda. Mniej skorzy do zmian okazali się pracownicy sektora IT na Węgrzech - aż 73 proc. z nich odpowiedziało, iż nie planuje lub raczej nie planuje zmieniać pracy. Nowymi wyzwaniami zawodowymi podobnie nie jest zainteresowana większość specjalistów IT z Czech i Słowacji (kolejno 72 i 71 proc.).

Dla Czechów i Słowaków powodami, dla których dokonaliby zmian, okazały się niezadowalające warunki zatrudnienia (typ umowy i wymiar czasu pracy) oraz brak równowagi pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Z kolei Polacy i Ukraińcy powołali się na sytuację gospodarczą w kraju (kolejno 28 i 38,4 proc.), przy czym w Czechach okazał się to problem marginalny (mniej niż 10 proc.).

Jednym z czynników, które motywują do zmiany miejsca pracy, jest także sytuacja polityczna. Najczęściej była ona wymieniana przez specjalistów IT z Węgier (30,3 proc.), a następnie przez przedstawicieli branży IT z Ukrainy (24,9 proc.) i Polski (25,4 proc.). Aż 25,1 proc. Węgrów do zmian dopinguje także zła atmosfera w pracy i odsetek ten jest nieporównywalnie większy niż w innych krajach.

W badaniu wzięło udział 4185 specjalistów IT z 5 krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina). 

Czytaj więcej:

Brytyjski minister zdrowia: "Szczepienie na Covid-19 albo inna praca"

Praca u Elżbiety II. Kandydaci muszą przejść nietypowy test

Polska stacja na Spitsbergenie rekrutuje. Szuka m.in. kucharza

Coraz więcej pracowników w UK doświadcza objawów wypalenia zawodowego

UK: Minimalna stawka godzinowa wynagrodzeń wzrośnie do £9,50 za godzinę

"Rzetelni pracodawcy". Portugalczycy chwalą polskie kluby

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement