Menu

Połowa Brytyjczyków popiera większą imigrację wykwalifikowanych pracowników

Połowa Brytyjczyków popiera większą imigrację wykwalifikowanych pracowników
Brytyjczycy cenią sobie specjalistów. (Fot. Thinkstock)
Brytyjczycy mają odmienne poglądy na imigrację ze względu na pochodzenie oraz kwalifikacje przyjezdnych, dlatego wszelkie ograniczenia powinny być wprowadzane z dużą rozwagą - to główny wniosek z opublikowanego właśnie badania Ipsos Mori oraz King's College London.
Reklama

Ponad połowa Brytyjczyków popiera zwiększoną imigrację wysoko wykwalifikowanych pracowników. Tylko 12% jest odmiennego zdania.

Brytyjczycy nie są jednak aż tak otwarci w stosunku do niewykwalifikowanych pracowników z zagranicy – jedynie 18% chciałoby ich widzieć więcej, a 40% - mniej.

Wyniki badań zbiegły się w czasie z publikacją danych Krajowego Urzędu Statysytcznego (ONS), z którego wynika, że w handlu, gastronomii i hotelarstwie oraz służbie zdrowia zatrudnionych jest około 1,5 miliona obcokrajowców. W niektórych sektorach nawet co dziesiąty pracownik jest przyjezdnym z Unii Europejskiej.

Biorąc pod uwagę pochodzenie, Brytyjczycy największą sympatią darzą imigrantów z Australii i Nowej Zelandii. Mniej przychylni są natomiast wobec obywateli Europy Wschodniej, subkontynentu indyjskiego, Afryki Północnej, czy środkowego Wschodu. Tylko co dziesiąty Brytyjczyk chciałby widzieć w swoim kraju więcej imigrantów z tych części świata.

“Większość Brytyjczyków chce zmniejszenia imigracji już od wielu lat - była to główna motywacja dla tych, którzy zagłosowali za Brexitem. Jednak nasze badania wykazały niuanse w tych poglądach. Opinia publiczna odmiennie postrzega różne typy imigracji i chęć jej ograniczenia nie odnosi się do wszystkich. Zarówno wśród tych opowiadających się za wystąpieniem z UE, jak i pozostaniem, wyraźnie widać poparcie dla studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników” - podkreśliła Kully Kaur-Ballagan, szefowa badań społecznych Ipsos Mori.

Jakiś czas temu grupa działająca na rzecz twardego Brexitu, Leave Means Leave, opublikowała raport, w którym nawołuje do wprowadzenia pięcioletniego zakazu wjazdu na Wyspy dla niewykwalifikowanych pracowników.

 

  Komentarze


  • Uhuru
   19 kwietnia 2017, 08:07

   Parobek pilnie poszukiwany dla angielskich hrabiów w upadłym królestwie.

  • Ahh
   19 kwietnia 2017, 10:55

   A co z osobnikami wykwalifikowanymi w robieniu kawy,zbieraniu szparagów tudzież w opiece nad starszymi?pytam bez szydery bo nie wiem czy mowa tu o inżynierach,lekarzach,programistach??kto bedzie wykonywał te proste acz niezbędne prace?obecne pokolenie Brytyjczyków nie sądzę aby sie kwapilo do pracy na nocki w fabryce lub choćby kilka godzin na farmie.zbyt przyzwyczajeni są do tego ze są osoby które to za nich zrobią.w większości imigranci.lecz jednocześnie stwierdzają ze jak wpuszczać imigrantów to tylko wykwalifikowanych.czyli jakich???czy ten programista bedzie im kawę serwowal?

  • THC
   19 kwietnia 2017, 12:07

   Teraz potrzeba do pracy w IT, finanse, Banki itd.. Juz mamy wystarczajaco duzo takich bez znajomosci jezyka ang wykonujacych prace proste. Teraz dla pakowaczy i innych marianow beda wizy sezonowe. Wyksztalceni zwlaszcza IT bedzie wjazd bez wizy. A moze torbe w krate?

  • Obserwator
   19 kwietnia 2017, 12:54

   Jak dlugo bedziecie prowadzic nagonke na Polakow? Zaczyna mi sie zbierac na wymioty

  • Czytelnik
   19 kwietnia 2017, 18:05

   Jak dobrze że oszusci wrócili do Polski zostali ci którzy zostali oszukani uczciwi ludzie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama