Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poll: Eastern Europeans wants to stay in the EU

Poll: Eastern Europeans wants to stay in the EU
Mieszkańcy Europy Wschodniej, w tym Polacy, chcą pozostania we Wspólnocie. (Fot. Getty Images)
Residents of the eastern part of the European Union wants to stay in the EU Community, although they are often dissatisfied with its leaders - according to a survey carried out in 10 EU countries by the Hungarian Nezoepont center.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Trzy czwarte (73 proc.) mieszkańców wschodniej części UE uważa, że ich kraje raczej powinny pozostać w UE, a tylko 18 proc. - że raczej powinny z niej wystąpić. Sondaż przeprowadzono w państwach Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry), Niemczech, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Rumunii i Bułgarii, a także w nienależącej do UE, lecz starającej się o członkostwo Serbii.

Spośród przebadanych państw najbardziej popierają członkostwo w UE Austriacy (86 proc.) i Polacy (84 proc., raczej przeciwko członkostwu wypowiedziało się tylko 7 proc. badanych). Na Węgrzech odsetek zwolenników członkostwa wyniósł 71 proc., a przeciwników 14 proc.

W Serbii 61 proc. badanych opowiedziało się za przystąpieniem ich państwa do UE.

Najwięcej zwolenników wystąpienia z UE było w Czechach (31 proc.) i Chorwacji (25 proc.), ale dość dużo było ich również w Niemczech i na Słowacji (po 23 proc.).

Przy tym prawie połowa ankietowanych (49 proc.) zadeklarowała niezadowolenie ze sposobu kierowania Unią Europejską w Brukseli, a tylko 38 proc. zadowolenie. Najbardziej niezadowoleni z pracy brukselskiego kierownictwa UE byli mieszkańcy Słowacji (71 proc.), Czech (69 proc.), Niemiec (58 proc.) i Węgier (57 proc.).

Najwięcej osób deklarujących, że są raczej zadowoleni z pracy brukselskiego kierownictwa UE, było w Rumunii (58 proc.), a także w Polsce i Słowenii (po 49 proc.), przy czym w tych dwóch ostatnich państwach 40 proc. było z niej raczej niezadowolonych.

Ponad połowa badanych (53 proc.) uznała też, że sytuacja w Europie zmierza raczej w złym kierunku, a tylko 40 proc. – że raczej w dobrym. Najbardziej niezadowoleni z kierunku, w jakim zmierza Europa, są Słowacy (69 proc.) i Węgrzy (68 proc.), zaś najbardziej zadowoleni - Rumuni (57 proc.) i Serbowie (52 proc.). W Polsce 44 proc. ankietowanych uznało, że Europa zmierza raczej w dobrym kierunku, a 42 proc. - że raczej w złym.

Badanie przeprowadzono między 26 września a 27 października na próbie 1 000 osób w każdym z krajów. Margines błędu wyniósł 3,2 punktu proc.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement