Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polka z Wysp: "Chcę się pozbyć swojego polskiego akcentu"

Polka z Wysp: "Chcę się pozbyć swojego polskiego akcentu"
Polka uważa, że jej polski akcent jest przyczyną niechęci Brytyjczyków wobec niej. (Fot. BBC/screenshot)
'Kiedy ludzie słyszą mój silny, polski akcent są dla mnie niemili' - twierdzi Polka z Wielkiej Brytanii, która ze łzami w oczach opowiada BBC, jak jest dyskryminowana z powodu swojego akcentu. Kobieta zwróciła się o pomoc do nauczycielki dykcji, aby nie dawać Brytyjczykom pretekstu do szykanowania jej.
Reklama
Reklama

Pani Kasia przyjechała do Wielkiej Brytanii 27 lat temu. Rzeczywistość po referendum w sprawie Brexitu stała się dla niej przykra - zaczęto ją regularnie dręczyć z powodu jej polskości.

"Wcześniej ludzie pytali z serdecznością o to, skąd mam taki akcent, ale kiedy przeprowadziłam się do hrabstwa Kent w Anglii, nie było już tak miło” - zauważa w rozmowie z dziennikarzami BBC Polka.

"Kiedyś z dumą odpowiadałam, że z Polski, teraz kłamię, że z RPA, a ludzie nie zachowują się wówczas wobec mnie wrogo" - dodaje.

Polka, mając dosyć kłopotów z powodu akcentu, postanowiła oddać się w ręce fachowca. Uczęszcza na zajęcia angielskiej wymowy i akcentu mając nadzieję, że to zakończy jej pasmo kłopotów.

Bohaterką programu BBC "Akcent mówi więcej niż słowa” powodowała desperacja i chęć pozbycia się akcentu, ale czy to jest rzeczywiście tak ważne?

"Mieszkam tu od kilku lat. Być może po moim sposobie mówienia również słychać, że jestem z kraju znad Wisły, ale moim zdaniem to dobrze, że w ogóle mówię po angielsku - i to zrozumiale. Ja nie wstydzę się swojego akcentu ani swojego pochodzenia, ale rozumiem, co czuje Kasia” - twierdzi użytkowniczka portalu Londynek.net z Londynu Arleta Sasińska.

"Akcent mają wszyscy, którzy nie są rodowitymi Anglikami, a ci mają problem nawet z akcentami z Wielkiej Brytanii. Silny mają przecież i Szkoci, i mieszkańcy Irlandii Północnej czy Walii. Moim zdaniem o wiele gorsze jest mieszkanie w tym kraju i mówienie po angielsku zaledwie kilku słów” - twierdzi z kolei Tomasz Ruszczyk z Cambridge.

"Nie pierwszy raz Polacy mają z tym problem. Podobnie było tu, jeśli nie gorzej, jeszcze 40, 50 lat temu. Ja jestem Polakiem i się tego nie wstydzę. Mam silny akcent, ale bardziej niż nad jego poprawą, pracuję nad polepszeniem gramatyki” - podkreśla Jacek Żuk.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama