Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The NATO summit comes to Wales on 4 to 5 September 2014

The NATO summit comes to Wales on 4 to 5 September 2014
Oficjalne logo walijskiego szczytu NATO
During working sessions at the Celtic Manor and more informal events in Cardiff, world leaders will look to address issues which threaten NATO countries' national security, from fragile states to piracy, from terrorism to cyber attacks.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Trwają ostatnie przygotowania do szczytu, który już po raz trzeci w swojej historii odbywa się na terenie Wielkiej Brytanii (ostatnio miał miejsce w 1990 roku w Londynie, a jego gospoadrzem była ówczesna premier Margaret Thatcher).

Oczy całego świata będą skierowane na przywódców 28 państw, którzy rozmawiać będą przede wszystkim o sytuacji na Ukrainie i związanymi z nią konsekwencjami na arenie międzynarodowej. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie bezpieczeństwa krajów sojuszniczych w Europie środkowej i wschodniej. 

"Zobaczymy więcej wojskowej działalności w tej części świata, obejmującej szkolenia, ćwiczenia, wzmacnianie zdolności obronnych, zwiększenie rotacji wojsk natowskich. Ale wątpię czy będzie decyzja w kierunku stworzenia czegoś, co można by nazwać stała bazą. NATO obecnie powstrzymuje się przed pójściem w tym kierunku" - tłumaczył wczoraj dyrektor ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Charles Kupchan. Wyjaśnił, że byłoby to sprzeczne z aktem założycielskim Rady NATO-Rosja z 1997 roku. Chodzi o dokument, w którym Sojusz zadeklarował, że nie będzie na stałe rozmieszczać znaczących sił bojowych w swoich nowych krajach członkowskich.

Kupchan dodał, że w Walii przywódcy państw NATO będą dyskutować o tym, "jakiego typu infrastruktura jest potrzebna w krajach bałtyckich, Polsce czy Rumunii", by sprostać potrzebom bezpieczeństwa tych państw. Ale zastrzegł, że należy spodziewać się raczej sformułowań o "ciągłych, rotacyjnych ćwiczeniach" aniżeli stałej obecności. Dodał, że USA liczą też na decyzję o utworzeniu w ramach NATO sił natychmiastowego reagowania, gotowych do szybkiego działania w sytuacji nagłego zagrożenia konfliktem niekonwencjonalnym, wojną hybrydową czy choćby atakiem tzw. "zielonych ludzików", jak na Krymie.

Jeżeli chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa samej Ukrainy, to Kupchan zapowiedział, że na szczycie rozważane będzie zarówno "wsparcie w postaci sprzętu, jak i pomoc ekonomiczna", a także zintensyfikowanie ćwiczeń wojskowych NATO z udziałem ukraińskiej armii. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jest jedynym liderem spoza NATO zaproszonym na walijski szczyt.

Początkowym celem powstałego w 1949 roku NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.

Obecnie NATO liczy 28 członków - najnowszymi są Albania i Chorwacja, które weszły w skład organizacji 1 kwietnia 2009. Polska weszła do NATO w 1999 roku.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement