Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish painter Halima Nałęcz commemorated in London

Polish painter Halima Nałęcz commemorated in London
Ślad po polskiej malarce na zawsze pozostanie wpisany w krajobraz brytyjskiej stolicy. (Fot. Twitter/@PolishEmbassyUK)
A commemorative plaque dedicated to Halima Nałęcz was unveiled in London on the building where the Polish painter and art collector had run her modern art gallery Drian Galleries for over 40 years.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Odsłonięciu tablicy umieszczonej przy Porchester Place 5 towarzyszyło otwarcie wystawy "Kaleidoscope: A Celebration of Colour" w hołdzie Nałęcz. Na potrzeby wystawy tymczasowo odtworzono nieistniejącą już od lat Drian Galleries. Uhonorowanie polskiej artystki było inicjatywą władz londyńskiej gminy Westminster, na terenie której mieściła się galeria, a w uroczystości wzięła udział Agnieszka Kowalska, chargé d'affaires a.i. Ambasady RP w Wielkiej Brytanii.

"Halima była niezwykłą artystką, ikoną sceny artystycznej lat 60., która wpłynęła na życie kulturalne powojennego Londynu i pomogła rozpocząć karierę wielu znanym artystom. Była także wspaniałą ambasadorką Polski" - przekazała Agnieszka Kowalska.

Halima Nałęcz urodziła się w 1914 r. w Antonowie pod Wilnem jako Halina Maria Krzywicz-Nowohońska. Do Wielkiej Brytanii trafiła pod koniec lat 40. - przez Związek Sowiecki, Turcję, Palestynę i Liban. Początkowo pracowała w przędzalni wełny w Manchesterze, później w fabryce pończoch w Londynie, ale po ślubie z Zygmuntem Nałęczem w 1952 r. mogła skupić się na sztuce.

Sama zajmowała się malowaniem - początkowo zafascynowała była malarstwem abstrakcyjnym, a pod koniec lat 50. zwróciła się ku sztuce figuratywnej ze szczególnym doborem szerokiej palety barw. Równolegle od 1957 r. prowadziła przy Porchester Place własną galerię, która należała do czołówki londyńskich galerii komercyjnych wystawiających i promujących powojenną europejską i światową sztukę nowoczesną.

W Drian Galleries zaczynało kariery wielu znanych później malarzy brytyjskich, Nałęcz chętnie wystawiała również obrazy polskich artystów, którzy po II wojnie światowej znaleźli się za granicą.

Jako gorliwa propagatorka sztuki, Halima Nałęcz przyjęła zasadę, że za każdy sprzedany swój obraz kupi dzieło kogoś innego, by dodać je do stałej kolekcji Drian Galleries. W latach 80. zgromadzone w ten sposób obrazy podarowała - 181 Muzeum Narodowemu w Warszawie, a 384 Muzeum Narodowemu w Gdańsku, stając się w ten sposób jedną z największych donatorek tego drugiego. Ostatnia z ponad 320 wystaw w Drian Galleries odbyła się w 1989 r., choć galeria działała jeszcze do 1998 r. Halima Nałęcz zmarła w 2008 r. w wieku 94 lat.

"Halima była ważną postacią londyńskiej sceny artystycznej, ale nie tej głównego nurtu - ona mogła być w głównym nurcie, ale wolała być poza utartym szlakiem. A to, że sama jednocześnie malowała i prowadziła galerię było nowatorskie" - przekazał Robin Dutt, krytyk sztuki i kurator wystawy "Kaleidoscope: A Celebration of Colour".

"Tym, co było w niej wyjątkowe i jednym z powodów, dla których jest pamiętana, to fakt, że ona zachęcała i promowała innych artystów. Niezależnie od tego kim byli, skąd pochodzili - jeśli tylko widziała w nich pasję. Takie podejście nie zdarza się często w świecie sztuki. Ona miała oko nie tylko do koloru, formy czy struktury, ale też oko do talentu u innych" - podkreśla Robin Dutt.

Wystawa "Kaleidoscope: A Celebration of Colour", na której są też trzy obrazy Halimy Nałęcz, potrwa do 10 października. Równolegle w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie do 8 października oglądać można wystawę "Halima Nałęcz i jej artyści".

Czytaj więcej:

Otwarto wystawę "Kopernik" Matejki w The National Gallery

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement