Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polesnot loyal to banks

Polesnot loyal to banks
Fot. Thinkstock
The recent financial crisis, new research has revealed that millions of Polish banks customers feel not loyal to their banks.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Najbardziej lojalnymi klientami okazali się Holendrzy. Tylko jeden na stu mieszkańców tego kraju zmienił w ciągu ostatniego roku swój bank. W Polsce ten wskaźnik jest niemal 5 razy wyższy (na taki krok zdecydowało się aż 4,7 proc. klientów w Polsce). I ponad dwa razy wyższy niż na przykład w Wielkiej Brytanii.

Według portalu Bankier.pl, w całej Europie bankom coraz trudniej zatrzymać u siebie klienta, który na bieżąco obserwuje rynkową ofertę i nie ma skrupułów, gdy znajdzie bardziej lukratywną ofertę u konkurencji. Coraz więcej Polaków skarży się na wysokie opłaty (47 proc. badanych), zniechęca również niska jakość usług (22 proc.) i fatalna oferta produktowa (19 proc.).

Dlaczego klienci decydują się na zmianę banku? Z badań wynika, że głównym powodem są warunki cenowe i większa różnorodność produktów. Duży wpływ na tę decyzję mają także usługi internetowe - zwróciło na to uwagę prawie 70 proc. badanych. Zwolennicy nowoczesnych technologii często zakładają konto zdalnie. Na taką drogę decyduje się w Polsce dwa razy więcej klientów (30 proc.) niż w USA.

Według 2/3 respondentów, ważnym elementem jest też lokalizacja bankomatów. Natomiast najmniej istotna okazała się marka banku i jego reputacja.

Bankier.pl podaje, że najbardziej zadowolonymi z usług banku w Polsce są klienci Alior Bank (50 proc. zadowolonych), Eurobanku (46 proc.) i ING Bank Śląski (45 proc.). Autorzy raportu podkreślają, że na polskim rynku są także instytucje finansowe, których klienci nie są usatysfakcjonowani i jest ich ponad 25 procent.

Co prawda Polacy nie są lojalnymi klientami, ale za to chętnie gonią za nowinkami technicznymi. W Polsce rośnie liczba użytkowników bankowych serwisów online. Regularne korzystanie z usług mobilnych każdego dnia deklaruje 38 proc. badanych, co stawia Polaków mniej więcej w połowie stawki wśród przebadanych 27 krajów. Ciekawostką jest fakt, że Chińczycy i mieszkańcy Korei Południowej są najbardziej przywiązanym do "banku w komórce" narodem na świecie.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement