Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles most likely to spend time with close relatives

Poles most likely to spend time with close relatives
Polacy najchętniej spędzają czas w gronie najbliższych z rodziny. (Fot. Thinkstock)
37% of Poles spend most of their free time with their closest family and 26 percent only in the company of the nearest person, eg husband or wife - according to CBOS survey on social ties.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Osoby, z którymi Polacy najchętniej spędzają czas wolny, to przede wszystkim najbliższa rodzina, czyli rodzice, rodzeństwo i dzieci (37 proc.). Ponad jedna czwarta (26 proc.) najchętniej przebywa wyłącznie w towarzystwie najbliższej osoby męża (partnera, chłopaka) lub żony (partnerki, dziewczyny). W szerokim gronie rodzinnym, a więc zarówno z najbliższą rodziną, jak i dalszymi krewnymi najbardziej lubi spędzać czas wolny co ósmy ankietowany (13 proc.). 12 proc. respondentów najlepiej czuje się w towarzystwie bliskich znajomych i przyjaciół. Co dwunasty ankietowany (8 proc.) najlepiej czuje się sam.

Jak podkreśla CBOS, w porównaniu z sondażem sprzed dwunastu lat preferencje dotyczące doboru towarzystwa do spędzania wolnego czasu niemal się nie zmieniły.

Samotne spędzanie czasu wolnego częściej deklarują 65-latkowie i starsi - 14 proc. Najmłodsi respondenci (18–24 lata) znacznie częściej niż pozostali spędzają wolny czas głównie z przyjaciółmi i najbliższymi znajomymi - 34 proc. Wśród pozostałych osób najpopularniejsze jest spędzanie czasu w gronie najbliższej rodziny (rodziców, rodzeństwa, dzieci), najczęściej jednak w takim towarzystwie przebywają osoby w wieku od 35 do 44 lat - 51 proc.

Jak podkreśla CBOS na to, z kim Polacy spędzają czas wolny, wpływa w dużej mierze ich stan cywilny. Samotnie zdecydowanie częściej niż inni odpoczywają osoby rozwiedzione i owdowiałe, natomiast wypoczynek w gronie znajomych i przyjaciół najchętniej wybierają panny i kawalerowie. Osoby pozostające w związku małżeńskim spędzają swój wolny czas głównie z mężem/żoną i rodziną.

Niemający tzw. bratniej duszy to najczęściej osoby niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej (21 proc.), najgorzej wykształcone (16 proc.), w wieku od 55 do 64 lat (16 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych – renciści (17 proc.) i emeryci (14 proc.).

Dorosły Polak ma średnio trzy osoby, z którymi może porozmawiać o wszystkich swoich problemach.

Dwie piąte badanych (41 proc.) twierdzi, że zdarzają się sytuacje, kiedy dopada ich uczucie osamotnienia, przy czym 4 proc. Polaków samotność doskwiera "zawsze lub bardzo często". Niespełna jednej piątej respondentów (18 proc.) sytuacje takie zdarzają się "czasami", a 19 proc. ankietowanych doświadcza ich "bardzo rzadko". Ponad połowie badanych (58 proc.) uczucie osamotnienia jest "zupełnie obce".

CBOS wskazuje, że wbrew informacjom o spłycaniu się relacji międzyludzkich i rosnącym poczuciu osamotnienia, z deklaracji respondentów wynika, że obecnie stan ten doświadczany jest zdecydowanie rzadziej niż dwanaście lat temu. Od 2005 r. aż o 24 punkty procentowe (z 34 proc. do 58 proc.) wzrósł odsetek osób, które twierdzą, że nigdy im się nie zdarzyło odczuwać osamotnienia.

"Wprawdzie systematycznie ubywa osób, które w przypadku trudnych życiowych wydarzeń zostają z problemami same, jednak najczęściej sytuacje takie zdarzają się tym, którzy takiej pomocy i wsparcia prawdopodobnie najbardziej potrzebują – starszym, gorzej wykształconym i sytuowanym oraz borykającym się z problemami zdrowotnymi" - podsumowuje CBOS.

Badanie przeprowadzono w dniach 7–14 września 2017 r. na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement