Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy na Wyspach już bez kompleksów?

Polacy na Wyspach już bez kompleksów?
Polacy czują się dobrze w Wielkiej Brytanii - wynika z badań PPA. (Fot. Getty Images)
Biorąc pod uwagę zadowolenie znacznej części respondentów ze swojej sytuacji w Wielkiej Brytanii, gdzie wielu czuje się 'jak w domu', trudno sobie wyobrazić powrót do kraju rodzinnego w najbliższej przyszłości - czytamy w najnowszym raporcie z badań Polaków na Wyspach. Autorami opracowania są polscy psychologowie, zrzeszeni w Polish Psychologists' Association (PPA).
Reklama
Reklama

Katarzyna Stefanicka, Łukasz Ereciński i Kamilla Scholl-Mazurek przez 16 tygodni - od 1 marca do 20 czerwca br. - zbierali dane do ankiety pod nazwą "Polska społeczność w Wielkiej Brytanii. Integracja, partycypacja społeczna oraz samopoczucie Polaków w ujęciu psychologicznym". Na pytania odpowiadało 1 561 respondentów, w tym częściej były to kobiety. 

Okazało się, że badani nie byli (23,7%) lub raczej nie byli (35,5%) zadowoleni ze swojej sytuacji w Polsce. Dlatego przeważająca większość jest usatysfakcjonowana tym, że mieszka w Zjednoczonym Królestwie ("tak" odpowiedziało 35,4%, a "raczej tak" 55%).

Co zatem sprawia, że Polacy preferują życie na Wyspach? Aż 80,8% ankietowanych wskazało na kwestie materialne, 44,6% wymieniło "możliwości samorozwoju niedostępne w Polsce", a 43,3% - "dobre samopoczucie".

Psychologowie chcieli się także dowiedzieć, czy Polacy mają poczucie, że osiągają na emigracji swoje cele życiowe. Zdecydowana większość dała odpowiedź twierdzącą ("tak" - 31,6%, "raczej tak" - 45,9%). 

"Warto odnotować, że dla jednej czwartej respondentów kontakt z różnymi kulturami jest dodatkowym czynnikiem zwiększającym atrakcyjność Wielkiej Brytanii jako miejsca zamieszkania, podczas gdy jedynie dla około 3% takim czynnikiem jest kontakt z Polonią" - czytamy w raporcie PPA.

Badaczy zaskoczył fakt, że aż 70,2% osób biorących w ankiecie na pytanie, gdzie obecnie czują się "jak w domu", odpowiedziało: "w Wielkiej Brytanii". Znacznie mniej natomiast (36,7%) wskazało na Polskę, a mniej więcej co dziesiąty ankietowany stwierdził, że nie czuje takiej przynależności nigdzie.

"Zebrane dane pokazują, że podczas gdy dochód finansowy oraz dobrobyt materialny są najważniejszym powodem, to z pewnością nie jedynym, dla którego Polacy zostają w Wielkiej Brytanii. Nasi respondenci doceniają znacznie szerszy wachlarz możliwości życiowych oferowany przez Wyspy" - czytamy we wnioskach z badania, z którego autorami rozmawiamy w naszej Czytelni.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama