Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy w czołówce narodów najlepiej mówiących po angielsku

Polacy w czołówce narodów najlepiej mówiących po angielsku
Znajomość języka angielskiego na świecie względem poprzednich lat wzrosła. (Fot. Thinkstock)
Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji pod względem znajomości języka angielskiego w badaniu prowadzonego przez firmę Education First w 70 krajach. To nieco gorzej niż rok temu, kiedy Polacy zajęli w rankingu szóstą pozycję, ale nadal jesteśmy w czołówce.
Reklama
Reklama

Tegoroczny raport Education First English Proficiency Index to piąta edycja największego międzynarodowego rankingu uwzględniającego stopień znajomości języka angielskiego. Badanie przeprowadzono w 70 krajach na grupie ponad 910 tys. osób powyżej 18. roku życia. Polskę w tym rankingu wyprzedziły jedynie Szwecja, Holandia, Dania, Norwegia, Finlandia, Słowenia, Estonia i Luksemburg. Francja wyróżnia się w Europie najniższym poziomem znajomości języka angielskiego.

Z raportu wynika, że regionami z najniższym poziomem znajomości języka angielskiego są nadal Afryka Północna oraz kraje środkowowschodnie. Europa Północna i Środkowa wykazują szczególnie wysoki poziom znajomości języka angielskiego względem krajów pozaeuropejskich, a ich pozycje w rankingu EF EPI zostały wzmocnione w ciągu ostatnich pięciu lat.

W porównaniu do zeszłorocznego rankingu EF EPI Polska spadła o trzy pozycje - w tym roku Polaków wyprzedzili Słoweńcy, Estończycy i Luksemburczycy. "I tak jednak nadal jesteśmy w czołówce badanych krajów, których obywatele wykazują bardzo wysoki poziom znajomości języka angielskiego" - twierdzi Piotr Majdan, Country Manager Education First w Polsce.

Raport pokazuje, że znajomość języka angielskiego na świecie względem poprzednich lat wzrosła. Kobiety mówią po angielsku lepiej niż mężczyźni w prawie każdym z badanych krajów, jednak różnica między płciami jest znikoma w krajach z pierwszych miejsc rankingu. Największa różnica w umiejętności posługiwania się językiem angielskim odnośnie płci jest w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej.

Natomiast w przypadku konkretnych grup wiekowych najbieglej posługują się nim osoby w wieku między 18 a 20 rokiem życia. Im wyższy wiek badanych, tym poziom biegłości językowej niższy. Północna i środkowowschodnia część Afryki jest jedynym regionem, w którym poziom znajomości języka angielskiego obniża się.

Z raportu wynika, że poziom znajomości języka angielskiego w poszczególnych krajach pozostaje w korelacji z poziomem ich PKB, jakością życia i dostępem do Internetu. W krajach wyróżniających się wysokim poziomem znajomości języka angielskiego, powszechna jest publiczna debata na temat roli języka angielskiego w gospodarce i systemie edukacji.

Duże znaczenie w tych krajach ma nauczanie języka angielskiego, które od początku skupia się przede wszystkim na praktycznym kształceniu umiejętności komunikacyjnych.

"System edukacyjny powinien kłaść nacisk na nauczanie poprawiające zdolność płynnego mówienia oraz umiejętność zrozumiałego słuchania przede wszystkim u osób początkujących. Nieskuteczne i przestarzałe są metody, które zapamiętywanie stawiają ponad umiejętności komunikacyjne. Tego typu model powinno zacząć się wprowadzać już na szczeblu samego nauczania. Dobrze zaplanowane programy szkoleniowe dla początkujących nauczycieli zaczną skutkować poprawieniem biegłości językowej kolejnych pokoleń uczniów" - podkreśla Majdan.

Jego zdaniem równie ważne jest stworzenie skutecznych narzędzi oceniania znajomości języka. Szczególnie istotne jest zreformowanie egzaminów, które są bardzo drogie, przez co mają wpływ na całość modelu związanego z nauczaniem języków. Korzystnie na ten model może wpłynąć wprowadzenie darmowych, dostępnych dla wszystkich i wysokiej jakości standaryzowanych testów oceniających poziom biegłości językowej.

Education First w tym roku zacznie uwzględniać w badaniu EF EPI także wyniki EFSET (EF Standard English Test), który jest dostępnym dla wszystkich, darmowym testem internetowym sprawdzającym znajomość języka angielskiego. Tegoroczne badania wykazały wyraźne korelacje pomiędzy wynikami EFSET a wynikami dwóch innych czołowych, standaryzowanych testów TOEFL iBT i IELTS. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama