Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles in Canada will find it easier to certify important documents

Poles in Canada will find it easier to certify important documents
Ambasada RP w Ottawie. (Fot. SimonP/Wikimedia)
Poles in Canada will have fewer formalities in certifying the validity of Canadian documents. This country has joined the Hague Convention on the abolition of the requirement to legalize foreign official documents, and new rules apply from today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W praktyce oznacza to, że jeśli Polak w Kanadzie wysyła do Polski np. swojemu pełnomocnikowi notarialne upoważnienie do sprzedaży nieruchomości czy dokumenty stanu cywilnego, a kanadyjski dokument, poza podpisem i pieczęcią prawnika ma również tzw. apostille, czyli poświadczenie w odpowiednim kanadyjskim urzędzie, że podpis i pieczęć są autentyczne, to w polskim urzędzie będzie można się posłużyć kanadyjskim dokumentem.

Dokumenty wystawiane dotychczas przez kanadyjskie urzędy nie mogły mieć apostille i musiały być dodatkowo legalizowane przez polskiego konsula, ponieważ Kanada nie była stroną konwencji haskiej.

Oznaczało to, że nawet sporządzony po polsku u kanadyjskiego prawnika dokument musiał najpierw zostać zawieziony lub wysłany do odpowiedniego kanadyjskiego urzędu i tam urzędnik poświadczał autentyczność. Następnie należało uzyskać kolejne poświadczenie w polskiej placówce dyplomatycznej.

W Kanadzie około półtora miliona obywateli jest polskiego pochodzenia. Na zdj. stolica kraju - Ottawa. (Fot. Getty Images)

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie są cztery - to ambasada w Ottawie oraz trzy konsulaty generalne: w Toronto, Montrealu i Vancouver. Konsulaty świadczą usługi dla trzynastu kanadyjskich prowincji i terytoriów, a konsul w Ottawie pomaga Polonii na terenie stolicy Kanady i kilku sąsiednich hrabstw.

Na swojej stronie internetowej polskie MSZ przypomina, że "dokumenty, wystawione przed 11 stycznia 2024 r. będą wymagały, tak jak dotychczas, wciąż pełnej legalizacji (wraz z superlegalizacją), nawet jeśli zostaną przedłożone konsulowi RP po 11 stycznia 2024 roku. (...). Dopiero dokumenty wystawione po 11 stycznia 2024 r., po opatrzeniu klauzulą apostille przez władze miejscowe, w związku z przystąpieniem Kanady do ww. konwencji, są dopuszczane do obrotu prawnego w Polsce bez udziału konsula polskiego".

Tylko w samym konsulacie w Toronto co roku dokonywano kilku tysięcy legalizacji kanadyjskich dokumentów. (Fot. Getty Images)

Zaś kanadyjskie MSZ wskazuje, że prawo Kanady nie wymaga legalizacji zagranicznych dokumentów przed ich użyciem w Kanadzie i ta sytuacja się nie zmienia. Jednak niektóre instytucje mogą wymagać poświadczenia.

Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych została sporządzona w Hadze w październiku 1961 roku.

Czytaj więcej:

Kanada: Wzrost liczby incydentów antysemickich i antymuzułmańskich. Powodem konflikt w Gazie

Kanada: Wykładowca krzyczał do żydowskich studentów: "Wracajcie do Polski"

Kanada: Pierwsze kanadyjskie monety z wizerunkiem króla Karola III

Kanada: Pierwsza miejscowość rozpocznie produkcję wody pitnej z wód Oceanu Atlantyckiego

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement