Poles defeated Georgia

Mecz odbył się na stadionie narodowym w Warszawie. (Fot. @mzachodny/ Twitter)
Polish footballers in Warsaw defeated Georgia 4:0 (0: 0). Three goals at the National Stadium won the end of the match Robert Lewandowski, and the earlier one Arkadiusz Milik.

Zespół trenera Adama Nawałki pozostaje niepokonany w kwalifikacjach i po sześciu kolejkach spotkań w grupie D jest liderem tabeli z dorobkiem 14 punktów. 13 mają Niemcy, którzy wygrali na wyjeździe z Gibraltarem 7:0. Trzecia jest Szkocja - 11 pkt, a czwarta Irlandia - dziewięć. W meczu tych drużyn w Dublinie był remis 1:1.

Polski szkoleniowiec zapowiadał, że jego podopieczni będą prowadzić grę i tak rzeczywiście było. Najwięcej pracy miał gruziński bramkarz Giorgi Loria, ale przez ponad godzinę był bezbłędny lub dopisywało mu szczęście.

Przewaga biało-czerwonych rosła z każdą minutą. Robert Lewandowski w 19. min. w sytuacji sam na sam minął już Lorię, ale jego strzał wybił z linii bramkowej Aleksandre Amisulaszwili.

W 62. minucie kibice na Stadionie Narodowym mieli wreszcie powody do ogromnej radości. Bramkę po efektownym strzale z ok. 20 metrów zdobył Milik. Bramkarz Gruzinów nie miał szans, piłka została uderzona bardzo precyzyjnie przez napastnika Ajaksu Amsterdam.

Kibice ponownie ożywili się w końcówce spotkania, której wielkim bohaterem okazał się Lewandowski. Napastnik Bayernu Monachium w ciągu czterech minut zdobył aż trzy bramki.

Kolejne spotkania w grupie D odbędą się 4 września. Polska we Frankfurcie zagra z Niemcami, Gruzja podejmie Szkocję, a Gibraltar Irlandię.

Oprócz Lewandowskiego jeszcze dwóch zawodników popisało się w sobotę hat-trickiem - Niemiec Andre Schuerrle i Cristiano Ronaldo. Portugalczyk walnie przyczynił się do wyjazdowego zwycięstwa swojej drużyny z Armenią 3:2.

Piłkarz Realu Madryt na listę strzelców wpisał się w 29., 55. i 58. minucie. Na początku meczu prowadzenie gospodarzom dał Marcos Pizzelli, a w końcówce rozmiary porażki zmniejszył Hrajr Mkojan.

W drugim meczu grupy I Dania pokonała w Kopenhadze Serbię 2:0. Na listę strzelców wpisali się Yussuf Poulsen i Jakob Poulsen. W tabeli z 12 punktami prowadzi Portugalia. Dania ma 10, a Albania siedem, ale rozegrała o jeden mecz mniej.

W meczu na szczycie grupy F liderująca Rumunia bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z Irlandią Północną i wciąż ma nad nią punkt przewagi. Do walki o bezpośredni awans na Euro wrócili Węgrzy. W Helsinkach pokonali 1:0 Finlandię po golu Zoltana Stiebera w 82. minucie. Madziarzy do Rumunów tracą trzy "oczka".

Na dnie natomiast pozostaje Grecja. Mistrzowie Europy z 2004 roku i uczestnicy ubiegłorocznego mundialu są w poważnym kryzysie. Tym razem przegrali na wyjeździe z Wyspami Owczymi 1:2. W sześciu meczach zgromadzili tylko dwa punkty i zdobyli dwie bramki.

W Euro 2016 po raz pierwszy w fazie grupowej zagrają 24 zespoły. Bezpośrednio awansują zdobywcy pierwszego i drugiego oraz najlepsza drużyna z trzecich miejsc w grupach. Pozostałych osiem ekip z trzecich lokat utworzy cztery pary barażowe, których zwycięzcy również wystąpią w Euro 2016. Francja ma zapewniony udział jako gospodarz.