Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles are increasingly positive about the direction of change in the country

Poles are increasingly positive about the direction of change in the country
W ciągu ostatniego miesiąca nastroje Polaków wyraźnie się poprawiły. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
Poles are increasingly positive about the direction of changes taking place in the country. Compared to the previous month, there was a decrease in those who believe that changes in Poland are heading in the wrong direction (down 13 percentage points, to 38%), according to the November CBOS poll.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Listopadowe badanie CBOS uwidacznia wyraźny spadek niezadowolenia z kierunku zmian dokonujących się w Polsce, z sytuacji politycznej oraz gospodarczej w kraju. Lepiej niż w ubiegłym miesiącu oceniane są warunki materialne gospodarstw domowych oraz poziom życia respondentów i ich rodzin.

W sondażu CBOS zapytano respondentów m.in. czy ich zdaniem, ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym czy też w złym kierunku?

Jak wynika z analiz, w ciągu ostatniego miesiąca oceny ogólnej sytuacji w kraju wyraźnie się poprawiły. Zdecydowanie ubyło osób uważających, że zmierza ona w złym kierunku (spadek o 13 punktów procentowych, do 38 proc.), a przybyło będących przeciwnego zdania (wzrost o 5 punktów, do 38 proc.). Jednocześnie zwiększył się odsetek badanych niemających sprecyzowanej opinii na ten temat (o 8 punktów, do 24 proc.).

Z badania wynika, że częściej niż pozostali kierunek zmian w kraju postrzegają pozytywnie respondenci mający 45 lat i więcej (od 40 proc. do 44 proc. w zależności od kategorii wiekowej), mieszkający w miastach liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców (48 proc.), ankietowani z wykształceniem wyższym (42 proc.) lub zasadniczym zawodowym (41 proc.), uzyskujący miesięczne dochody powyżej 4 000 zł na członka rodziny (48 proc.) oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych (44 proc.).

Jak wynika z badania, w porównaniu z październikiem, znacząco zwiększyła się liczba respondentów liczących na poprawę sytuacji w Polsce (wzrost o 9 punktów, do 33 proc.), jak również przybyło obawiających się jej pogorszenia (o 4 punkty, do 27 proc.). Zmniejszyła się jednak liczba badanych nieprzewidujących zmian (o 5 punktów, do 27 proc.) oraz niemających sprecyzowanego zdania na ten temat (o 8 punktów, do 13 proc.).

Według CBOS w ciągu ostatniego miesiąca zdecydowanie zmalało niezadowolenie z sytuacji politycznej w Polsce (spadek o 11 punktów procentowych, do 38 proc.) i minimalnie ubyło z niej zadowolonych (o 2 punkty, do 17 proc.). Wyraźnie przybyło postrzegających ją przeciętnie (o 10 punktów, do 38 proc.), a niewiele wzrósł udział niemających wyrobionej opinii na ten temat (o 3 punkty, do 7 proc.).

W ciągu ostatniego miesiąca wyraźnie poprawiły się oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Rzadziej oceniana jest ona źle (spadek o 9 punktów, do 29 proc.), a częściej dobrze (wzrost o 2 punkty, do 32 proc.) oraz przeciętnie (wzrost o 8 punktów, do 36 proc.). Bardzo niewielu badanych nie ma zdania na ten temat (4 proc.).

Obecnie blisko dwie trzecie ankietowanych ocenia dobrze poziom życia swojego i swojej rodziny. (Fot. Getty Images)

Według CBOS postrzeganie sytuacji gospodarczej uzależnione jest od społeczno-politycznego usytuowania badanych. Większe zadowolenie deklarują osoby częściej uczestniczące w praktykach religijnych (50 proc. wśród praktykujących kilka razy w tygodniu), uwzględniając poglądy polityczne – utożsamiające się z prawicą (51 proc.), a biorąc pod uwagę elektoraty partyjne – wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast negatywne oceny kondycji gospodarki kraju ponadprzeciętnie często formułują osoby niepraktykujące religijnie (43 proc.), o lewicowych poglądach politycznych (42 proc.), a w elektoratach – popierający Konfederację Wolność i Niepodległość oraz Koalicję Obywatelską

W porównaniu z październikiem, w listopadzie poprawiły się również oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin, jak również warunków materialnych ich gospodarstw domowych. Obecnie blisko dwie trzecie ankietowanych ocenia dobrze poziom życia swojego i swojej rodziny (64 proc., wzrost o 5 punktów), a mniej więcej co trzecia osoba uważa, że jest on przeciętny (32 proc., spadek o 3 punkty). Tylko 3 proc. badanych wyraża w tej kwestii niezadowolenie (spadek o 2 punkty procentowe).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 16 listopada 2023 r. na próbie liczącej 1 072 osoby (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI, 24,2 proc. – CATI i 16,0 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 r., w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Czytaj więcej:

CBOS: Ponad połowa Polaków wyraża zadowolenie z wyniku wyborów parlamentarnych

Polacy oceniają Sejm upływającej kadencji. Jest nowy sondaż CBOS

Badanie: Za kłopoty finansowe Polaków odpowiadają głównie inflacja i zbyt niskie zarobki

CBOS: 74 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

Sondaż: Polacy mówią "tak" podwyżkom dla nauczycieli i "nie" zwiększeniu ich obowiązków

Co Polacy sądzą o potrzebie powstania komisji śledczych?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement