Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles appreciate membership in NATO

Poles appreciate membership in NATO
Rekordowa liczba Polaków popiera NATO i obecność obcych wojsk w Polsce. (Fot. Getty Images)
82 per cent of Poles are happy with NATO membership and belives in alliance.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przynależność Polski do NATO poparło 82 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego krótko przed 18. rocznicą akcesji (od czerwca ub.r. wzrost o 3 punkty procentowe). Przeciw członkostwu było 3 na 100 (3 proc.) ankietowanych.

CBOS zwraca uwagę, że dwa lata wcześniej - w lutym 2014 - poparcie deklarowało 62 proc. ankietowanych. Wzrost akceptacji dla NATO nastąpił po aneksji Krymu przez Rosję. Poprzednio członkostwo w NATO cieszyło się najwyższym poparciem w kwietniu 2002 r. – pół roku po zamachu na World Trade Center oraz w maju 2003 r., dwa miesiące po amerykańskiej inwazji na Irak.

Blisko trzy piąte – 59 proc. - wyraziło przekonanie, że Polska może być pewna zaangażowania sojuszników w jej ewentualną obronę, wątpliwości miała ponad jedna czwarta – 28 proc. - badanych.

W najnowszym badaniu – tak jak w sondażu z czerwca ub.r. – blisko dwie trzecie – 65 proc. badanych – wyraziło akceptację dla obecności wojsk innych państw na terytorium Polski. Przeciwnicy stałej obecności wojsk sojuszniczych to niemal jedna czwarta – 24 proc. – badanych. Jest to najwyższe poparcie dla stacjonowania wojsk NATO w Polsce, choć jego zwolennicy zaczęli przeważać nad przeciwnikami we wrześniu 2014 r., po włączeniu Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej.

CBOS zauważa, że akceptacja dla stałej obecności wojsk innych państw NATO na terytorium Polski istotnie wzrosła po 2005 r. i utrzymuje się od ub.r. na poziomie najwyższym w historii badań.

CBOS przypomniało zaniepokojenie przyszłością sojuszu, jakie wywołał wybór na prezydenta USA Donalda Trumpa, który wielokrotnie krytycznie wypowiadał się o funkcjonowaniu NATO i znacznie większych obciążeniach finansowych ponoszonych przez Stany Zjednoczone w porównaniu z innymi krajami.

Ośrodek zwrócił też uwagę, że bieżący rok jest przełomowy ze względu na początek ciągłej rotacyjnej obecności sprzymierzonych wojsk w regionie - wzmocnionej wysuniętej obecności (Enhanced Forward Presence), w ramach której zostaną rozmieszczone wielonarodowe jednostki NATO, i amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu (European Reassurance Initiative), obejmującej dyslokację amerykańskiej brygady pancernej do Polski.

Stosunek respondentów CBOS do przynależności Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz obecności w Polsce wojsk sojuszniczych jest niemal taki sam jak w czerwcu 2016 r. - tuż przed warszawskim szczytem NATO; nie zmieniły go istotnie ani wypowiedzi Trumpa, ani przybycie amerykańskich oddziałów do Polski – zauważa CBOS.

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadziło między 2 a 9 lutego na 1016-osobowej reprezentatywnej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement