Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pole stars in UK anti-xenophobia campaign thanks to Londynek.net website

Pole stars in UK anti-xenophobia campaign thanks to Londynek.net website
Polak stał się gwiazdą kampanii przeciwko ksenofobii "I am an immigrant" (Fot. www.noxenophobia.org)
Lukasz Belina of Poland became a star of the campaign 'I am an immigrant', organised by the Movement Against Xenophobia. He sent his aplication thanks to an article in Polish website in UK - Londynek.net.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Strażak z Dundee jest jedynym Polakiem, którego wizerunku użyto w kampanii na rzecz imigrantów: „I am an Immigrant”. Jest także jedynym przedstawicielem imigrantów ze Szkocji. Informację o kampanii znalazł na naszym portalu.

„Zobaczyłem artykuł na Londynku o tej akcji imigrantów i pomyślałem, że nie mam nic do stracenia. W tekście znajdował się link, za pomocą którego można było wypełnić formularz zgłoszeniowy, wysłałem go i tak oto trafiłem na tysiące plakatów kampanii I am an immigrant” - wyjaśnia Łukasz Belina.

Na plakacie 27-letni Polak w mundurze strażaka przedstawia się Brytyjczykom: „Przez 7 lat ratowałem życia, twoje może być następne". W akcji chodzi bowiem o to, aby Brytyjczycy mogli poznać obcokrajowców i wiedzieli, że imigranci to nie tylko "problem" w ich kraju.

Dzięki kampanii imigranci bronią się przed zataczającą coraz szersze kręgi w Wielkiej Brytanii ksenofobią. W prasie pojawia się coraz więcej antyimigracyjnych artykułów. Imigrantów o wszelkie niepowodzenia w kraju winą obarczają też politycy. Zjawisko nasila się niepokojąco zwłaszcza w przedwyborczej gorączce. Akcja „I am an immigrant” ma być tarczą i odpowiedzią na wyrwane z kontekstu zarzuty.

Rasizm i niesprawiedliwość wobec Polaków były też głównymi powodami, dla których Łukasz Belina zdecydował się wziąć w niej udział.

„Cieszę się przede wszystkim, że w ten sposób mogę pomóc moim rodakom w Wielkiej Brytanii. Mieszkam w Dundee od wielu lat i nigdy nie spotkało mnie nic nieprzyjemnego ze strony Szkotów. Wiem, że my Polacy jesteśmy tam lubiani. Słyszałem jednak od znajomych Polaków, że zdarzają się niemiłe incydenty na tle rasistowskim. Dlatego właśnie zdecydowałem się zgłosić - i jeśli pomogę choć trochę, będę bardzo zadowolony” - tłumaczy polski strażak.

Łukasz Belina z rodziną (Fot. Łukasz Belina)

Łukasz Belina wyjechał do północnej Szkocji w 2007 roku. "Przez rok studiowałem na KUL ochronę środowiska. Na Wyspy pojechałem z jedną walizką, szkoliłem się na kucharza. Marzyłem jednak o zostaniu strażakiem. Zaciskałem zęby, było momentami ciężko, ale dałem radę. Wiem, że marzenia można zrealizować" - zwierza się Polak.

Do „strażaka z plakatu” zgłaszają się teraz media z całego świata. Młody Polak w mundurze budzi ogromne zainteresowanie, wciąż przybywa fanów na jego Twitterze. „Myślę, że to dlatego, że jest nas tu Polaków wielu i jesteśmy imigracją z Unii Europejskiej, o której tak dużo się teraz mówi” - wskazuje Łukasz Belina.

Powodzenie akcji przeszło najśmielsze oczekiwania. Organizatorzy przedsięwzięcia - działająca w Wielkiej Brytanii organizacja pozarządowa pod nazwą Ruch Przeciwko Ksenofobii – sami zorganizowali kampanię i postarali się o jej sfinansowanie.

Poza Łukaszem Beliną w akcji wzięli udział m.in. pielęgniarka z Trynidadu i Tobago, nauczycielka z Kenii czy prawnik ze Sri Lanki. Zdjęcia wykonał słynny w Wielkiej Brytanii fotograf Philip Volkers, który współpracuje z brytyjskim magazynem "Vogue". Kampania kosztowała 44 tys. funtów. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement