Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poland has hope for at least two medals in Rio

Poland has hope for at least two medals in Rio
Czy polscy żeglarze wrócą z Rio z medalami? (Fot. Getty Images)
Poland has hope for at least two medals in Rio said Pawel Kowalski from Polish Yachting Association.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Cztery lata temu w Londynie polscy żeglarze zdobyli dwa medale - na najniższym stopniu podium stanęli w windsurfingowej klasie RS:X Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot).
Co prawda ten duet nie wystartuje w Rio de Janeiro, ale w PZŻ liczą, że ich następcy - debiutujący w igrzyskach Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) - pójdą w ślady swoich starszych kolegów.

"Spodziewamy się, że w Rio nasi żeglarze przynajmniej raz staną na podium, ale realnie możemy myśleć o dwóch krążkach. Największe medalowe szanse trzeba dać deskarzom, którzy w marcu w izraelskim Ejlat zostali mistrzami świata i w innych najważniejszych zawodach plasowali się w czołówce. W bardzo dobrej formie jest zwłaszcza Piotrek, który w tym roku przegrał tylko jedne regaty - w Sopocie z Pawłem Tarnowskim. Ostatnio w Rio, a świetnie zna ten akwen, również prezentował wysoką dyspozycję" - zapewnił szkoleniowiec.

Kowalski liczy także na udany start pozostałych polskich żeglarzy. W Zatoce Guanabara rywalizować będą ponadto Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska w klasie 470, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er oraz Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń) w klasie Laser Standard.

"Przed Rio założyliśmy nie tylko zdobycie 1-2 medali. Chcemy, aby wszyscy nasi reprezentanci mieli realne szanse zajęcia miejsca w czołowej 10. Ich wyniki w regatach najwyższej rangi, kiedy w kilku przypadkach ocierali się o podium, pokazują, że to zadanie nie przekracza ich możliwości. Wielkie brawa zwłaszcza dla Zdzicha Staniula i dziewczyn w klasie 470, które zrobiły ostatnio bardzo duży postęp" - ocenił.

Spore nadzieję związane są również ze startem skiffistów. "W klasie 49er od lat panują wicemistrzowie olimpijscy Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii, którzy wydają się być poza zasięgiem, jednak nasi zawodnicy zajęli czwarte miejsce w mistrzostwach świata oraz trzecie w mistrzostwach Europy. Z kolei klasa Laser Standard jest najliczniej obsadzona, bo rywalizować będzie w niej 46 łódek, ale w zeszłym roku Kacper Ziemiński zarówno w światowym czempionacie, jak i mistrzostwach Starego Kontynentu uplasował się na ósmej pozycji" - przypomniał.
48-letni szkoleniowiec podkreśla, że biało-czerwoni są do olimpijskiej rywalizacji bardzo dobrze przygotowani pod każdym względem.

"Wszyscy zawodnicy zaliczyli kilka zgrupowań na olimpijskim akwenie. Mamy świetnie rozpracowaną Zatokę Guanabara, a szczególnie występujące tam prądy. Strona sportowa jest bardzo ważna, ale w żeglarstwie równie istotna jest także sfera logistyczna. Z nią również nie było kłopotów. Sprzęt został starannie wyselekcjonowany i od dawna czeka na zawodników w Rio. Z przebiegu całych przygotowań jestem zadowolony. Ważne jest również to, że poza drobnymi infekcyjnymi problemami ominęły nas inne kłopoty zdrowotne" - stwierdził.

W porównaniu do igrzysk w Londynie biało-czerwonych zabraknie w Brazylii w dwóch klasach - w Laser Radial oraz Finn.

"Szkoda szczególnie tej ostatniej klasy, także ze względu na historyczne uwarunkowania, bo olimpijskie medale Mateusza Kusznierewicza zobowiązują. Finn wymaga odrodzenia. Jest trzech wiodących zawodników, Lahn, Kalafarski i Kula, który w Londynie był 16., a za nimi młodzi chłopacy, ale tę grupę i trenera Rafała Szukiela czeka sporo pracy. Z kolei kwalifikacja Agaty Barwińskiej byłaby mimo wszystko dużą niespodzianką. Ta młoda dziewczyna zajęła rok temu w Aarhus dziewiąte miejsce w mistrzostwach Europy, niemniej trochę jej brakuje do światowej czołówki. Jestem jednak przekonany, że nie będzie miała problemów z awansem na kolejne igrzyska" - podsumował Kowalski. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement