Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy w Irlandii pomagają kreować polską markę

Polacy w Irlandii pomagają kreować polską markę
Uczestnicy spotkania w Senacie.
Czym jest marka narodowa, co ją kształtuje, jakie niesie za sobą korzyści i jak wpływa na relacje między państwami? Na te pytania odpowiadali eksperci, którzy spotkali się z liderami polonijnymi z całego świata w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. Wśród uczestników spotkania było aż pięć osób z Zielonej Wyspy.
Reklama
Reklama

10 lat temu Willy Ollins, jeden z największych specjalistów od budowania wizerunku i brandingu państw zaproponował, by Polska budowała swoją markę wokół pojęcia „Creative Tensions”. Jacy są Polacy? Kreatywni, dynamiczni, dążący do zmian i pracowici. Czasem można ich nieźle docisnąć, ale potem oddają energię ze zdwojoną siłą. Po 10 latach wrócono do tego tematu i po raz pierwszy udało się wypracować jeden wspólny przekaz o Polsce, który docelowo ma być wykorzystywany w komunikacji prowadzonej przez wszystkie instytucje rządowe. 

Podczas spotkania zorganizowanego w ramach Zjazdu Absolwentów Szkoły Liderów uczestnicy mieli okazję wziąć udział w seminarium na temat Zasad Komunikacji Marki Polska, prowadzonym przez specjalistów z Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Publicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tematem przewodnim była rola diaspory polskiej w promowaniu marki Polska. Jest to tyle istotne, że migracja staje się coraz bardziej znacząca - w chwili obecnej zauważamy trzykrotny wzrost ilości ludzi żyjących poza granicami swojego kraju, a zjawisku temu sprzyja rozwój technologii, pozwalający na bycie w obiegu informacji z kraju pochodzenia i utrzymywanie kontaktu z rodakami.  

W samej Irlandii żyje obecnie ponad 122 tysiące Polaków, stanowiąc tym samym największą grupę wśród mniejszości narodowych w tym kraju. „W tworzeniu pozytywnego wizerunku marki Polska, poza jej historią i stereotypami, istotne znaczenie mają przede wszystkim ludzie, którzy przyjechali do Irlandii, nazywając ją drugim domem” - podkreśla Agnieszka Wieczorkowska z Dublina, uczestniczka spotkania.

W czasie spotkania senator Łukasz Abgarowicz podkreślił, że „ w marketingu jest zasada, że najlepszą reklamą, najlepszym wsparciem marki czy sprawy są dobre opinie opowiadane przez ludzi swoim przyjaciołom. Ten marketing bezpośredni, czy dyplomacja bezpośrednia, spotkania Polaków ze swoimi środowiskami w miejscach zamieszkania są bardzo istotne”. Wizerunek marki kraju jest sumą wyobrażeń na jego temat i odnosi się do obszarów, w których kraj jest aktywny. Polacy, ich pozytywne cechy, potencjał i kompetencje, a także dokonania i osiągnięcia czy produkty, które wytworzyli są tym pryzmatem, przez który budowany jest wizerunek marki Polska poza granicami kraju.

W drugiej części spotkania zaprezentowano projekty promujące Polskę, realizowane przez absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych z różnych krajów. Wśród wymienionych projektów uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o kampanii społecznej „Jesteś u siebie. Zagłosuj”, realizowanej w Irlandii przed wyborami samorządowymi w maju 2014 roku.

Spotkanie liderów polonijnych z całego świata było częścią zjazdu organizowanego przez stowarzyszenie „Szkoła Liderów” w Warszawie. Była to również okazja do świętowania 20-lecia szkoły, która przez lata swojej działalności kształciła polskich aktywistów na całym świecie oraz wspierała ambitne i zaangażowane jednostki w Polsce.

W wizycie w Senacie wzięli udział: Artur Banaszkiewicz (koordynator kampanii „Jesteś u siebie. Zagłosuj!”), Joanna Dobosz-Chuda (jedna ze współorganizatorek festiwalu Polskiej Sztuki w Limerick - Polish Art Festival), Barnaba Dorda (koordynator kampanii „Jesteś u siebie. Zagłosuj”), Sylwia Gołębiewska (dyrektor polskiej Szkoły w Dundalk) oraz Agnieszka Wieczorkowska (Blue Pear - Association for Creative Education, BADIG, Ballymun Intercultural Group). Wszyscy działają w Forum Polonia.
 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama