Menu

Polacy w Irlandii chcą tam zostać. A czy z sąsiedniej wyspy dojadą nowi?

Polacy w Irlandii chcą tam zostać. A czy z sąsiedniej wyspy dojadą nowi?
Polacy pokochali życie w Irlandii, czego dowodzą liczne badania. (Fot. Thinkstock)
Opublikowany w ubiegłym tygodniu wynik spisu powszechnego z kwietnia 2016 roku wykazał, że w Irlandii mieszka 122,5 tys. Polaków. Oznacza to, że liczba Polaków na Zielonej Wyspie się nie zmienia, a nasi rodacy nadal stanowią największą mniejszość narodową.
Reklama

“Jestem tu szczęśliwa. Nie muszę płakać, że nie mam z czego opłacić rachunków” - wyznaje w rozmowie z “Irish Independent” Agnieszka Kowalczyk.

40-latka przeniosła się dwa lata temu do Irlandii z Warszawy. W kraju zostawiła dwoje dorosłych dzieci. Zabrała ze sobą 6-letnią córkę, Gabrysię. Dziś dziewczynka mówi płynnie po angielsku i jak informuje pani Agnieszka, nigdy nie chce wrócić do Polski.

Kobieta znalazła pracę w sieci polskich sklepów. “Nie muszę się martwić, wystarcza mi na życie - jest o wiele łatwiej” - zapewnia.

Krzysztof Kiedrowski z Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego podkreśla, że naszej społeczności brakuje reprezentantów politycznych. “W Polsce mamy mniejszość niemiecką i jest ona o wiele bardziej reprezentowana w naszej polityce niż Polacy w Irlandii” - podkreśla.

Barnaba Dorda ze związków zawodowych SIPTU mówi o tym, że nieznajomość angielskiego jest nadal barierą w integracji oraz sprzyja wykorzystywaniu przez pracodawców.

Wojciech Białek, dyrektor organizacji Together-Razem z Cork podkreśla, że do Irlandii po referendum w sprawie Brexitu przeprowadzają się Polacy z Wielkiej Brytanii.

“W Unii Europejskiej jest wiele napięć, a ludzie chcą poczucia bezpieczeństwa” - dodaje.

Zdaniem Białka, około 80% Polaków w Irlandii zostanie tu na stałe.

 

  Komentarze


  • Mama
   11 kwietnia 2017, 11:30

   Nie wierzę w to żeby dziewczyna po dwóch latach zaczęła płynnie mówić po angielsku.

  • Nick
   13 kwietnia 2017, 08:03

   Do Mama , a dlaczego nie, już dawno wiadomo że dzieci szybciej wchłaniają obce języki w mowie , a tak w ogóle to ja i moi znajomi duże grono nie wracmy też do Polski tu łatwiej jest przeżyć to FAKT .

  • Gość
   14 kwietnia 2017, 11:38

   @Mama
   Moja córka, jak przylecieliśmy, trochę mówiła.
   Poszła do 4 klasy Primary. Dziś jest w 6 (jesteśmy niecałe dwa lata) - i nawija jakby się tu urodziła :P

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama