Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy pozytywnie o imigrantach

Polacy pozytywnie o imigrantach
70% Polaków uważa, że obcokrajowcy mogą czuć się bezpiecznie w kraju. (Fot. Getty Images)
Większość Polaków pozytywnie ocenia zwiększającą się liczbę obcokrajowców w naszym kraju - wynika z badania społecznego na temat opinii o imigrantach, przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Reklama
Reklama

Celem sondażu było zbadanie postaw Polaków wobec zjawiska rosnącej liczby obcokrajowców oraz zbadanie świadomości i ocen działań podejmowanych przez państwo w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa.

Jak wynika z badania, dwie trzecie respondentów określiło swoje odczucia wobec obcokrajowców jako zdecydowanie lub raczej pozytywne. Na pytanie o ocenę rosnącej liczby imigrantów w Polsce, 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że ma zdecydowanie pozytywne odczucia, natomiast 53 proc. raczej pozytywne.

16 proc. Polaków negatywnie, a 6 proc. - zdecydowanie negatywnie oceniło rosnącą liczbę obcokrajowców w naszym kraju. Bardziej pozytywnie to zjawisko oceniają osoby lepiej wykształcone; aż 75 proc. osób z wyższym wykształceniem ma zdecydowanie lub raczej pozytywne odczucia wobec imigrantów w Polsce. Badanie pokazało, że większość z nas (70 proc.) uważa, że obcokrajowcy oraz osoby innego wyznania mogą się czuć w Polsce bezpiecznie, natomiast 25 proc. - ma odmienne zdanie.

Tylko nieco ponad połowa Polaków (52 proc.) wie o tym, że przestępstwa wynikające z uprzedzeń są ścigane z urzędu – wynika z badania. 13 proc. ankietowanych uznało, że przestępstwa z nienawiści nie są ścigane urzędowo, a 35 proc. stwierdziło, że nie zna odpowiedzi na to pytanie. Wyniki badania pokazują, że świadomość w tym aspekcie zwiększa się wraz ze wzrostem wykształcenia; wśród osób z wyższym wykształceniem odsetek ten wynosi 58 proc., a wśród osób z wykształceniem podstawowym - 46 proc.

Od 2009 r. w policji prowadzone są szkolenia poświęcone problematyce przestępstw z nienawiści, w szczególności ich specyfice, procesowi wykrywczemu, czy postępowaniu z ofiarami. Do połowy 2014 r. przeszkolono ok. 72 tys. funkcjonariuszy. Ponadto na początku 2014 r. MSW rozpoczęło kampanię: Racism. Say it to fight it (Rasizm. Walczę, nie milczę), której celem było przekazanie cudzoziemcom wiedzy na temat obowiązującego w Polsce prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści. 

Sondaż "Imigranci w Polsce, Opinie Polaków na temat zjawiska" zrealizowano na zlecenie MSW w dniach 27 - 29 listopada br. metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej tysiąca osób powyżej 16 roku życia.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama