Menu

Polacy nie płacą rachunków za telefon. 711 mln zł długów

Polacy nie płacą rachunków za telefon. 711 mln zł długów
Najczęstszą przyczyną kłopotów finansowych jest roaming. (Fot. Getty Images)
W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest blisko 302 tys. dłużników telekomów. Średni dług to 2 357 zł, ale rekordzista ma na minusie rachunki telefoniczne o wartości 189,5 tys. zł. Łączne zaległości przekraczają 711 mln zł.
Reklama

Przeciętny dług osoby, która znajduje się w BIG InfoMonitor z powodu niezapłaconego rachunku telefonicznego wynosi obecnie 2 357 zł. Rekordzista - 44-letni mieszkaniec woj. podkarpackiego ma do oddania 189,5 tys. zł. Kolejna osoba to również mężczyzna 32-letni kaliszanin z kwotą ponad 104 tys. zł. Trzeci dłużnik pochodzi z woj. mazowieckiego i winny jest telekomom prawie 94 tys. zł.

W grupie wszystkich dłużników telekomunikacyjnych również przeważają mężczyźni (stanowią 58 proc.), a także osoby między 25. a 44. rokiem życia. Dopiero na ósmej pozycji wojewódzkich rekordzistów jest pierwsza kobieta, a wszystkich pań w tym gronie można naliczyć jedynie cztery.

Na czele województw z największą liczbą dłużników telekomunikacyjnych znalazł się Śląsk (43 tys.). Imponująca jest też łączna wielkość nieopłaconych przez Ślązaków rachunków telekomunikacyjnych. Całość zaległości przekracza 110,6 mln zł, a średnia wynosi 2 579 zł i jest o 319 zł wyższa niż dla kraju.

Na Mazowszu, drugim pod względem liczby dłużników, jest blisko 33,2 tys. osób, które nie zapłaciły rachunku telefonicznego. Ich łączny dług sięga 82,3 mln zł. Trzecie miejsce zajął Dolny Śląsk, gdzie mieszka prawie 32 tys. osób zgłoszonych przez telekomy do BIG InfoMonitor, z zaległościami na kwotę 76,2 mln zł.

Gdyby przyjrzeć się, ilu dłużników przypada na 1 000 dorosłych mieszkańców poszczególnych regionów, to okazuje się, że z pozoru skromnie prezentujące się woj. lubuskie wygląda najgorzej, bo wypada tam 14 dłużników na 1 000 osób.

"Użytkownicy telefonów powinni mieć świadomość, że operatorzy telefonii komórkowych chętnie korzystają z usług BIG-ów. Sprawdzają potencjalnych klientów, a gdy pojawią się problemy z uzyskaniem płatności wpisują dłużników do rejestru" – informujr Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. Osoba znajdująca się w BIG, jak wyjaśnił, może mieć problem z otrzymaniem kredytu, pożyczki gotówkowej, z zakupem sprzętu na raty, czy też podpisaniem kolejnej umowy na telefon, czy telewizję kablową.

Według BIG InfoMonitor, najczęstszą przyczyną kłopotów jest roaming, czyli możliwość korzystania z telefonu w innym kraju i brak świadomości wiążących się z tym niebezpieczeństw. Choć dla zdecydowanej większości podróżujących po UE roaming nie będzie już problemem, to jednak poza Unią może okazać się dokuczliwy cenowo. 

Najbezpieczniej za granicą jest w ogóle wyłączyć „dane komórkowe” i logować się do darmowego Wi-Fi. Funkcję danych komórkowych uruchamiać tylko na moment korzystania z sieci czy też wysyłania lub pobierania ważnych dla nas informacji, gdy nie ma dostępu do Wi-Fi - podkreślili eksperci BIG InfoMonitor. I dodali: "jeśli zmieniłeś operatora nie zakładaj, że cennik rozmów poza UE jest taki sam. Stawki operatorów potrafią się różnić".

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama