Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy największą grupą imigrantów na Islandii

Polacy największą grupą imigrantów na Islandii
Odizolowanie wyspy od reszty kontynentu przez lata ograniczało imigrację... (Fot. Thinkstock)
Na Islandii żyje blisko 32 000 imigrantów, co stanowi 9,6 procent ludności - wynika z najnowszych statystyk. Proporcja ta wzrosła o 0,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
Reklama
Reklama

Islandia to jeden z krajów nordyckich i najpóźniej zasiedlony obszar Europy. Całkowita liczba ludności na wyspie wynosiła w tym roku 332 529. Odizolowanie Islandii od reszty kontynentu ograniczyło imigrację. Stąd też dopływ nowego materiału genetycznego był ograniczony przez wieki.

Imigrantów z drugiego pokolenia mieszkało tu w 2015 roku 3 846, a w 2016 było ich już 4 158. Imigranci pierwszej i drugiej generacji w sumie stanowią 10,8 procent ludności.

Imigrant jest definiowany jako osoba urodzona za granicą, którego rodzice i dziadkowie również urodzili się za granicą. Drugie pokolenie imigrantów to z kolei urodzeni na Islandii z rodziców, którzy oboje są imigrantami.

Podobnie jak w ostatnich latach, Polacy są zdecydowanie największą grupą imigrantów. Jest ich 11 988, czyli 37,7 procent wszystkich przyjezdnych. Drugą co do wielkości grupę stanowią Litwini - 5,1 procent oraz Filipińczycy (4,8 procent).

Polscy mężczyźni stanowią 41,5 proc. mężczyzn imigrantów (6 519). Na drugim miejscu są Litwini - 5,3 procent, a za nimi Brytyjczycy - 3,6 proc.

Liczebność Islandii jest porównywalna do Lublina. (Fot. Getty Images)

Polki stanowią 34 proc. imigrantek. Za nimi plasują się Filipinki - 6,5 proc., a następnie Niemki i Tajki - 4,9 proc.
Większość imigrantów pierwszego i drugiego pokolenia, czyli 65,9 proc. żyje w okręgu metropolitarnym (Reykjavík i okolice), ale duży odsetek można znaleźć także w innych częściach Islandii.

Na przykład w regionie Suðurnes stanowią oni 16 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu są Zachodnie Fiordy - 14,1 proc. Najmniej przyjezdnych wybiera północną część wyspy.

Jak wynika z danych firmy Sedlak&Sedlak, zarobki Polaków na wyspie dochodzą nawet do 7 tys. euro miesięcznie. Najmniej dostają sprzedawcy i pracownicy usług, bo 2,7 tys. euro.

Co ważne, Polacy zarabiają tyle samo, co rodzimi pracownicy. Płace nie zależą tu bowiem od narodowości, tylko od doświadczenia zawodowego i wykształcenia. Najwięcej zarabiają menedżerowie - aż 7 tys. euro.

W ubiegłym roku islandzkie obywatelstwo otrzymało 801 osób, w porównaniu z 595 rok wcześniej.

Jak wynika z badań, obcokrajowcy w Islandii czują się jednak dyskryminowani i coraz częściej padają ofiarą narodowościowych uprzedzeń. 

Od kwietnia 2013 roku działa Ambasada RP w Reykjaviku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama