Menu

Polacy do brytyjskich posłów: Potrzebna nam gwarancja swobodnego życia w UK

Polacy do brytyjskich posłów: Potrzebna nam gwarancja swobodnego życia w UK
Przedstawiciele polskiej społeczności w UK wystąpili wczoraj przed parlamentarną komisją w sprawie „przestępstw nienawiści". (Fot. Getty Images)
Posłowie z komisji ds. polityki wewnętrznej w Izbie Gmin wysłuchali wczoraj opinii liderów polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii na temat wzrostu liczby przestępstw na tle nienawiści narodowościowej po referendum ws. wyjścia kraju z Unii Europejskiej.
Reklama

Przed posłami wystąpili liderzy dwóch największych organizacji polonijnych - Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii (ZPWB) i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK), a także przedstawiciele organizacji wsparcia East European Resource Centre (EERC) oraz polski przedstawiciel związku zawodowego GMB.

Joanna Młudzińska z POSK zwróciła uwagę na fakt, że ataki na Polaków, w tym na budynek jej organizacji, gdzie w pierwszych dniach po referendum w sprawie Brexitu pojawiło się obraźliwe graffiti, były zaskoczeniem, bo "Wielka Brytania zawsze była i pozostaje postrzegana jako tolerancyjny, otwarty kraj". Jak zaznaczyła, w pierwszych dniach po incydencie POSK otrzymał wiele wyrazów wsparcia od lokalnej społeczności.

Jej zdaniem istnieje jednak niepokojąco wiele przykładów incydentów na tle nienawiści narodowościowej: "na przykład, ktoś usłyszy, że powinien się spakować albo dzieciom w szkole ktoś powie, że powinny wracać do siebie, do domu".

Joanna Młudzińska - przewodnicząca POSK w Londynie. (Fot. Facebook/BetterThanThatUK)

Młudzińska, która jest jednym z liderów kampanii przeciw przestępstwom motywowanym nienawiścią #BetterThanThat, zaznaczyła, że "sprawcami tych incydentów jest niewielka, ale głośna mniejszość". Według przedstawicielki POSK, brytyjski rząd powinien jednostronnie zagwarantować prawa obywateli UE po Brexicie, co pozwoliłoby - jej zdaniem - złagodzić napięcia i zmniejszyć ryzyko kolejnych incydentów na tle narodowościowym.

"Jestem pewna, że kiedy będą mieli poczucie, że wcale nie muszą nigdzie wracać, będą czuli się silni, a w znacznie mniejszym stopniu (będą czuli się) ofiarami" - oświadczyła. Jak dodała, osobiście prosiła o to premier Theresę May, była też wśród sygnatariuszy listu, jaki 40 liderów polskiej społeczności napisało w tej sprawie do brytyjskich posłów.

Wtórowała jej Barbara Drozdowicz, która w ramach EERC oferuje migrantom z krajów Europy Wschodniej wsparcie m.in. w zakresie praw socjalnych i pracowniczych. Jak podkreśliła, jej organizacja "odnotowała wzrost doniesień o incydentach jeszcze w toku kampanii przedreferendalnej, kiedy ludzie zaczynali czuć się niekomfortowo".

Zdaniem Drozdowicz, wzrost liczby incydentów na tle narodowościowym może być powiązany z antyimigranckimi wystąpieniami polityków, ale sięga głębiej, do problemów społecznych, za które imigranci są często obwiniani.

Kampania za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE była budowana "wokół idei kontrolowania migracji, mówiono, że ograniczenie migracji podniesie pozycję Wielkiej Brytanii w świecie, co było odczytane przez naszą społeczność jako obwinianie nas za wszystko, co poszło w tym kraju nie tak" - oceniła.

Krytyczniej wypowiadał się prezes ZPWB Tadeusz Stenzel. Zwracał on uwagę na pewne problemy z integracją polskiej społeczności, która jego zdaniem "zbyt często wiedzie równoległe życie w Polsce i w Wielkiej Brytanii" oraz "tworzy wewnętrznie połączone grupy". "Czasami trudno wzbudzić w nich apetyt na lepsze zrozumienie brytyjskości" - przyznał.

Szef ZPWB ostrzegł, że wraz ze wzrostem popularności środowisk radykalnie prawicowych w Wielkiej Brytanii można obserwować także niewielkie, radykalizujące się grupy polskich imigrantów.

Od czerwca 2016 roku ambasada RP w Londynie odnotowała ok. 40 przypadków incydentów na tle nienawiści narodowościowej wobec polskich obywateli.

Polacy są największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii - według oficjalnych danych, na stałe mieszka ich tu około miliona.
 

 

    Komentarze


    • Czytelnik
      11 stycznia 2017, 10:52

      Jak swobodnego ? Właśnie przez swobodę czytaj brak kontroli mamy co mamy . Do tej pory było ze sie nalezy teraz ton zmiękł do potrzeba . My Brytyjczycy głosowaliśmy brexit a niekontrolowana imigracja była głównym powodem naszego wyboru . Czy tak ciężko to zrozumieć ?

    • Luki
      11 stycznia 2017, 11:28

      Czytelnik wypad stąd jeżeli uważasz się za Brytyjczyka to zmień strony informacji na BBC skąd czerpia informacje brytole. Chyba że masz problem z angielskim. Ogólnie z tymi Twoimi mądrościami nie jesteś tu mile widziany pseudo Brytyjczyku który nie zna nawet angielskiego.

    • Klonik
      11 stycznia 2017, 11:44

      Czytelniku skoro jesteś taki brytyjski to może na jakiś angielskich forach byś potrafił zabłysnąć czy może znajomość języka robi ci problem ???? Spróbuj i zobacz jakie będzie podejście twoich nowych rodaków, zawsze będziesz dla nich tylko Polakiem z angielskim paszporcikiem (jeżeli w ogóle taki posiadasz w co wątpię). Człowiek że wsi wyjdzie ale wiesz z człowieka nigdy czego jesteś największym dowodem. Posiadam ten ich paszporcik i jak przyjdzie czas to podetre sobie nim cztery litery bo tyle jest wart. Zacznij sie człowieku szanować albo chociaż innych. Karma wraca, pamiętaj.

    • Crova crova
      11 stycznia 2017, 11:47

      Czytelnik - rodaku. O tobie pisza!
      "niewielka, ale głośna mniejszość"

      Musisz byc z siebie dumny, twoja codzienna mrowcza praca na tym forum: oczernianie, obrazanie, osmieszanie, slowa pogardy, szkalowanie dobrego imienia Polakow na tych lamach przynosi efekty.
      Rodaku moj ty kochany!

    • Mmx
      11 stycznia 2017, 12:18

      Bo Czytelnik chce być takim Wojewòdzkim tylko mu trochę nie wychodzi

    • Obywatel RP
      11 stycznia 2017, 12:19

      Klonik,po co się starałeś o ten,cytat ," Posiadam ten ich paszporcik i jak przyjdzie czas to podetre sobie nim cztery litery bo tyle jest wart"

    • Czytelnik
      11 stycznia 2017, 12:27

      Po co te nerwy i złośliwości ,stało sie ! trzeba godnie zaakceptować wybór Brytyjczyków. W UE jest jeszcze kilka krajów które możecie najechać wiec głowa do góry .

    • Kolega
      11 stycznia 2017, 12:48

      Do czytelnik - "wy brytyjczycy" macie nieograniczona imigracje od polowy lat 50 XX wieku. Od kiedy UK jest w Unii Europejskiej? Od kiedy Polacy moga tu legalnie przyjezdzac?

    • Tom
      11 stycznia 2017, 13:17

      CZYTELNIK POGÓDŹ SIĘ Z TYM FAKTEM ŻE W POLSCE W OCZACH POLAKÓW PRZEGRALIŚCIE ROK TEMU JESTEŚ TAK SAMO GŁUPI JAK TWÓJ GURU , SIEDŹ TAM I PŁAĆ PODATKI NA PUSZKOWE DARMOWE DATKI WIADOMO DLA KOGO HAHAHAHAHA

    • Wojtek73
      11 stycznia 2017, 13:19

      Aglia była odpowiedzialna za swoje granice, nigdy nie była częścią układu z Schengen.Teresa jako minister g... zrobiła i teraz opowiada farmazony. Jak czytam- przywrócić kontrole na granicy, brzmi to jak niesmaczny zart. sami za to odpowiadają i nie mają odwagi się do tego przyznać dżemojady...

    • Typ
      11 stycznia 2017, 13:35

      Pani Joanna zmieniła nazwisko z Goldbaum

    • THC
      11 stycznia 2017, 14:06

      Czytelnik ma racje. Wszyscy mysleli ze beda sobie jezdzic do UK i wykorzystywac nasz karaj do zarobku i benefitow lub ukrywania sie przed prawem. I wszyscy mysleli ze tak bedzie zawsze. A teraz chcecie gwarancji??!! cos wam sie w glowach pop...lilo!

    • Polak w Anglii
      11 stycznia 2017, 14:48

      Przykro patrzeć, że niektórym rodakom odbiło po przyjeździe do Anglii. Myślą że znaleźli nową ojczyznę, bo pracują za marne grosze i wykonują robotę kto nikt inny nie chce łącznie z uchodźcami. Niedługo nadejdzie chwila prawdy bo Wielka Brytania wychodzi z Unii. Wszyscy imigranci również Polacy zostaną wyrzuceni z Wielkiej Brytanii, właśnie z tego powodu większość Anglików głosowała za Brexitem.Moim zdaniem obecnie Wielka Brytania stała się rasistowskim krajem,gdzie każdy obcy jest traktowany jak człowiek drugiej kategorii.

    • THC
      11 stycznia 2017, 14:54

      @Ulanowski - spakowany?

    • THC
      11 stycznia 2017, 15:49

      @Polak w Anglii: chyba ty za minimum masz robote, bo ja mam £20/h! spakowany?

    • Kola
      11 stycznia 2017, 16:11

      Eksperci ;) nikt. Nikogo nie wywali. Darujcie sobie pozatym niech wywala ludzi którzy maja kredyt itd, ja dobiorę jeszcze wiecej i tyle oddam hahahah, wezmę najwiecej ile sie da!!!

    • Do czytelnika
      11 stycznia 2017, 17:13

      Słuchaj goguś skoro jestes taki do przodu to podaj swój adres .

    • Toluś
      11 stycznia 2017, 17:48

      Tyś THC widział 20 na godzinę , ha ha. Pokaż kwitek to Ci uwierzę. Siedzisz na zasiłku i jarasz drzewo, ktore hodujesz w szafie , ale paszport Polsatu masz to jesteś gitem na obcej ziemi

    • Jaga
      11 stycznia 2017, 17:52

      Oho czytelnik zmienił login na THC?!!!
      Czy znalazł kolejnego tępaka do pakowania?!!!!

    • Ania
      11 stycznia 2017, 18:28

      Ci co oczerniają swoich Rodaków i swoją Ojczyznę niech się nie przyznają że są Polakami bo przynoszą wstyd a na pewno niech się nie wypowiadają na tym forum. Ta strona jest dla Polaków a nie udających Brytyjczyków idiotów. Jeśli ktoś myśli, że znalazł raj bo ma pracę, niedługo przekona się jak wygląda sytuacja, kiedy okaże się że pracy nie ma a ta co jest, jest tylko dla Anglików. Brexit nadchodzi i wszystkie z nim konsekwencje.

    • THC
      11 stycznia 2017, 18:40

      Juz mowilem ze ci co beda musieli sie spakowac nabiora kredytow, kontrakotow na telefony i uciekna. Przynajmniej mogli by wyjechac z honorem.

    • Z ostatniej chwili
      11 stycznia 2017, 18:50

      czytelniku,nie wyprzedawaj toreb bazarowych!!!paszporty cudzoziemca tez beda odbierac

    • Jacek
      11 stycznia 2017, 20:02

      Alez jest bardzo prosty sposob, aby uzyskac taka gwarancje - wystarczy legalnie mieszkac i pracowac w UK 6 lat, znac dobrze angielski i nie byc karanym. Mozna wtedy uzyskac brytyjskie obywatelstwo. A ze nie kazdy spelnia te warunki... no coz.