Menu

Polacy do brytyjskich posłów: Potrzebna nam gwarancja swobodnego życia w UK

Polacy do brytyjskich posłów: Potrzebna nam gwarancja swobodnego życia w UK
Przedstawiciele polskiej społeczności w UK wystąpili wczoraj przed parlamentarną komisją w sprawie „przestępstw nienawiści". (Fot. Getty Images)
Posłowie z komisji ds. polityki wewnętrznej w Izbie Gmin wysłuchali wczoraj opinii liderów polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii na temat wzrostu liczby przestępstw na tle nienawiści narodowościowej po referendum ws. wyjścia kraju z Unii Europejskiej.
Reklama

Przed posłami wystąpili liderzy dwóch największych organizacji polonijnych - Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii (ZPWB) i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK), a także przedstawiciele organizacji wsparcia East European Resource Centre (EERC) oraz polski przedstawiciel związku zawodowego GMB.

Joanna Młudzińska z POSK zwróciła uwagę na fakt, że ataki na Polaków, w tym na budynek jej organizacji, gdzie w pierwszych dniach po referendum w sprawie Brexitu pojawiło się obraźliwe graffiti, były zaskoczeniem, bo "Wielka Brytania zawsze była i pozostaje postrzegana jako tolerancyjny, otwarty kraj". Jak zaznaczyła, w pierwszych dniach po incydencie POSK otrzymał wiele wyrazów wsparcia od lokalnej społeczności.

Jej zdaniem istnieje jednak niepokojąco wiele przykładów incydentów na tle nienawiści narodowościowej: "na przykład, ktoś usłyszy, że powinien się spakować albo dzieciom w szkole ktoś powie, że powinny wracać do siebie, do domu".

Joanna Młudzińska - przewodnicząca POSK w Londynie. (Fot. Facebook/BetterThanThatUK)

Młudzińska, która jest jednym z liderów kampanii przeciw przestępstwom motywowanym nienawiścią #BetterThanThat, zaznaczyła, że "sprawcami tych incydentów jest niewielka, ale głośna mniejszość". Według przedstawicielki POSK, brytyjski rząd powinien jednostronnie zagwarantować prawa obywateli UE po Brexicie, co pozwoliłoby - jej zdaniem - złagodzić napięcia i zmniejszyć ryzyko kolejnych incydentów na tle narodowościowym.

"Jestem pewna, że kiedy będą mieli poczucie, że wcale nie muszą nigdzie wracać, będą czuli się silni, a w znacznie mniejszym stopniu (będą czuli się) ofiarami" - oświadczyła. Jak dodała, osobiście prosiła o to premier Theresę May, była też wśród sygnatariuszy listu, jaki 40 liderów polskiej społeczności napisało w tej sprawie do brytyjskich posłów.

Wtórowała jej Barbara Drozdowicz, która w ramach EERC oferuje migrantom z krajów Europy Wschodniej wsparcie m.in. w zakresie praw socjalnych i pracowniczych. Jak podkreśliła, jej organizacja "odnotowała wzrost doniesień o incydentach jeszcze w toku kampanii przedreferendalnej, kiedy ludzie zaczynali czuć się niekomfortowo".

Zdaniem Drozdowicz, wzrost liczby incydentów na tle narodowościowym może być powiązany z antyimigranckimi wystąpieniami polityków, ale sięga głębiej, do problemów społecznych, za które imigranci są często obwiniani.

Kampania za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE była budowana "wokół idei kontrolowania migracji, mówiono, że ograniczenie migracji podniesie pozycję Wielkiej Brytanii w świecie, co było odczytane przez naszą społeczność jako obwinianie nas za wszystko, co poszło w tym kraju nie tak" - oceniła.

Krytyczniej wypowiadał się prezes ZPWB Tadeusz Stenzel. Zwracał on uwagę na pewne problemy z integracją polskiej społeczności, która jego zdaniem "zbyt często wiedzie równoległe życie w Polsce i w Wielkiej Brytanii" oraz "tworzy wewnętrznie połączone grupy". "Czasami trudno wzbudzić w nich apetyt na lepsze zrozumienie brytyjskości" - przyznał.

Szef ZPWB ostrzegł, że wraz ze wzrostem popularności środowisk radykalnie prawicowych w Wielkiej Brytanii można obserwować także niewielkie, radykalizujące się grupy polskich imigrantów.

Od czerwca 2016 roku ambasada RP w Londynie odnotowała ok. 40 przypadków incydentów na tle nienawiści narodowościowej wobec polskich obywateli.

Polacy są największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii - według oficjalnych danych, na stałe mieszka ich tu około miliona.
 

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   11 stycznia 2017, 10:52

   Jak swobodnego ? Właśnie przez swobodę czytaj brak kontroli mamy co mamy . Do tej pory było ze sie nalezy teraz ton zmiękł do potrzeba . My Brytyjczycy głosowaliśmy brexit a niekontrolowana imigracja była głównym powodem naszego wyboru . Czy tak ciężko to zrozumieć ?

  • Luki
   11 stycznia 2017, 11:28

   Czytelnik wypad stąd jeżeli uważasz się za Brytyjczyka to zmień strony informacji na BBC skąd czerpia informacje brytole. Chyba że masz problem z angielskim. Ogólnie z tymi Twoimi mądrościami nie jesteś tu mile widziany pseudo Brytyjczyku który nie zna nawet angielskiego.

  • Klonik
   11 stycznia 2017, 11:44

   Czytelniku skoro jesteś taki brytyjski to może na jakiś angielskich forach byś potrafił zabłysnąć czy może znajomość języka robi ci problem ???? Spróbuj i zobacz jakie będzie podejście twoich nowych rodaków, zawsze będziesz dla nich tylko Polakiem z angielskim paszporcikiem (jeżeli w ogóle taki posiadasz w co wątpię). Człowiek że wsi wyjdzie ale wiesz z człowieka nigdy czego jesteś największym dowodem. Posiadam ten ich paszporcik i jak przyjdzie czas to podetre sobie nim cztery litery bo tyle jest wart. Zacznij sie człowieku szanować albo chociaż innych. Karma wraca, pamiętaj.

  • Crova crova
   11 stycznia 2017, 11:47

   Czytelnik - rodaku. O tobie pisza!
   "niewielka, ale głośna mniejszość"

   Musisz byc z siebie dumny, twoja codzienna mrowcza praca na tym forum: oczernianie, obrazanie, osmieszanie, slowa pogardy, szkalowanie dobrego imienia Polakow na tych lamach przynosi efekty.
   Rodaku moj ty kochany!

  • Mmx
   11 stycznia 2017, 12:18

   Bo Czytelnik chce być takim Wojewòdzkim tylko mu trochę nie wychodzi

  • Obywatel RP
   11 stycznia 2017, 12:19

   Klonik,po co się starałeś o ten,cytat ," Posiadam ten ich paszporcik i jak przyjdzie czas to podetre sobie nim cztery litery bo tyle jest wart"

  • Czytelnik
   11 stycznia 2017, 12:27

   Po co te nerwy i złośliwości ,stało sie ! trzeba godnie zaakceptować wybór Brytyjczyków. W UE jest jeszcze kilka krajów które możecie najechać wiec głowa do góry .

  • Kolega
   11 stycznia 2017, 12:48

   Do czytelnik - "wy brytyjczycy" macie nieograniczona imigracje od polowy lat 50 XX wieku. Od kiedy UK jest w Unii Europejskiej? Od kiedy Polacy moga tu legalnie przyjezdzac?

  • Tom
   11 stycznia 2017, 13:17

   CZYTELNIK POGÓDŹ SIĘ Z TYM FAKTEM ŻE W POLSCE W OCZACH POLAKÓW PRZEGRALIŚCIE ROK TEMU JESTEŚ TAK SAMO GŁUPI JAK TWÓJ GURU , SIEDŹ TAM I PŁAĆ PODATKI NA PUSZKOWE DARMOWE DATKI WIADOMO DLA KOGO HAHAHAHAHA

  • Wojtek73
   11 stycznia 2017, 13:19

   Aglia była odpowiedzialna za swoje granice, nigdy nie była częścią układu z Schengen.Teresa jako minister g... zrobiła i teraz opowiada farmazony. Jak czytam- przywrócić kontrole na granicy, brzmi to jak niesmaczny zart. sami za to odpowiadają i nie mają odwagi się do tego przyznać dżemojady...

  • Typ
   11 stycznia 2017, 13:35

   Pani Joanna zmieniła nazwisko z Goldbaum

  • THC
   11 stycznia 2017, 14:06

   Czytelnik ma racje. Wszyscy mysleli ze beda sobie jezdzic do UK i wykorzystywac nasz karaj do zarobku i benefitow lub ukrywania sie przed prawem. I wszyscy mysleli ze tak bedzie zawsze. A teraz chcecie gwarancji??!! cos wam sie w glowach pop...lilo!

  • Polak w Anglii
   11 stycznia 2017, 14:48

   Przykro patrzeć, że niektórym rodakom odbiło po przyjeździe do Anglii. Myślą że znaleźli nową ojczyznę, bo pracują za marne grosze i wykonują robotę kto nikt inny nie chce łącznie z uchodźcami. Niedługo nadejdzie chwila prawdy bo Wielka Brytania wychodzi z Unii. Wszyscy imigranci również Polacy zostaną wyrzuceni z Wielkiej Brytanii, właśnie z tego powodu większość Anglików głosowała za Brexitem.Moim zdaniem obecnie Wielka Brytania stała się rasistowskim krajem,gdzie każdy obcy jest traktowany jak człowiek drugiej kategorii.

  • THC
   11 stycznia 2017, 14:54

   @Ulanowski - spakowany?

  • THC
   11 stycznia 2017, 15:49

   @Polak w Anglii: chyba ty za minimum masz robote, bo ja mam £20/h! spakowany?

  • Kola
   11 stycznia 2017, 16:11

   Eksperci ;) nikt. Nikogo nie wywali. Darujcie sobie pozatym niech wywala ludzi którzy maja kredyt itd, ja dobiorę jeszcze wiecej i tyle oddam hahahah, wezmę najwiecej ile sie da!!!

  • Do czytelnika
   11 stycznia 2017, 17:13

   Słuchaj goguś skoro jestes taki do przodu to podaj swój adres .

  • Toluś
   11 stycznia 2017, 17:48

   Tyś THC widział 20 na godzinę , ha ha. Pokaż kwitek to Ci uwierzę. Siedzisz na zasiłku i jarasz drzewo, ktore hodujesz w szafie , ale paszport Polsatu masz to jesteś gitem na obcej ziemi

  • Jaga
   11 stycznia 2017, 17:52

   Oho czytelnik zmienił login na THC?!!!
   Czy znalazł kolejnego tępaka do pakowania?!!!!

  • Ania
   11 stycznia 2017, 18:28

   Ci co oczerniają swoich Rodaków i swoją Ojczyznę niech się nie przyznają że są Polakami bo przynoszą wstyd a na pewno niech się nie wypowiadają na tym forum. Ta strona jest dla Polaków a nie udających Brytyjczyków idiotów. Jeśli ktoś myśli, że znalazł raj bo ma pracę, niedługo przekona się jak wygląda sytuacja, kiedy okaże się że pracy nie ma a ta co jest, jest tylko dla Anglików. Brexit nadchodzi i wszystkie z nim konsekwencje.

  • THC
   11 stycznia 2017, 18:40

   Juz mowilem ze ci co beda musieli sie spakowac nabiora kredytow, kontrakotow na telefony i uciekna. Przynajmniej mogli by wyjechac z honorem.

  • Z ostatniej chwili
   11 stycznia 2017, 18:50

   czytelniku,nie wyprzedawaj toreb bazarowych!!!paszporty cudzoziemca tez beda odbierac

  • Jacek
   11 stycznia 2017, 20:02

   Alez jest bardzo prosty sposob, aby uzyskac taka gwarancje - wystarczy legalnie mieszkac i pracowac w UK 6 lat, znac dobrze angielski i nie byc karanym. Mozna wtedy uzyskac brytyjskie obywatelstwo. A ze nie kazdy spelnia te warunki... no coz.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2018
  GBP 4.920 złEUR 4.311 złUSD 3.732 złCHF 3.746 zł

  Sport


  Reklama

  Drogi Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

  Zezwolenie na reklamę

  Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

  RODO 2018. Co to jest?

  Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

  Kto będzie administratorem Twoich danych?

  Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

  Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

  Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

  • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

  Komu możemy przekazać dane?

  Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

  Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

  Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

  Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

  Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

  Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.