Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy bardziej gotowi do zmiany pracy niż inni Europejczycy

Polacy bardziej gotowi do zmiany pracy niż inni Europejczycy
Aż 1/5 Polaków zmieniła pracę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. (Fot. Thinkstock)
Polacy to jeden z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów w UE - wynika z sondażu 'Monitor Rynku Pracy' Instytutu Badawczego Randstad. Główny powód rotacji pracowniczej w ostatnim półroczu w Polsce to poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia, w tym wyższej płacy.
Reklama
Reklama

Jak podkreśla Katarzyna Gurszyńska z Randstad, badanie wskazuje, że Polacy to "jeden z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów UE". Opracowany na potrzeby "Monitora Rynku Pracy" indeks mobilności pracowników plasuje Polskę w pierwszej trójce krajów europejskich, w których pracownicy są najbardziej gotowi na zmianę pracy i ta gotowość rośnie (o 4 punkty w porównaniu z poprzednim kwartałem). Polska ma obecnie, według indeksu, 108 punktów - to tyle samo co Wielka Brytania i prawie tyle samo co Francja - 110. Średnia unijna to 100 punktów.

Na pytanie, czy w ostatnich sześciu miesiącach ankietowani zmienili pracę - twierdząco odpowiedziało 21 proc. Polaków. Średni poziom rotacji w UE to 19 proc. Wyższy odsetek rotacji niż w Polsce odnotowano m.in. we Włoszech (26 proc.) czy Hiszpanii (24 proc.). W poprzednim badaniu, obejmującym I kwartał 2014 r., wskaźnik rotacji w Polsce był wyższy i wynosił 24 proc.

Pracę najczęściej zmieniają osoby młode - ponad połowa rotacji dotyczyła osób w wieku od 18 do 34 lat. Największy wzrost rotacji w porównaniu z poprzednim kwartałem (o 14 proc.) dotyczy osób w wieku 35-44 lata, ale w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.

Główne powody zmiany pracy to: chęć polepszenia warunków zatrudnienia (41 proc.) oraz osobiste pragnienie zmiany (31 proc.).

Badani - pytani o to, co motywowałoby ich do zmiany pracy - odpowiadali, że przede wszystkim większe pieniądze (82 proc.), 74 proc. zmieniłoby pracę na taką, która dałaby im większe możliwości rozwoju kariery zawodowej, zaś najmniej motywujące byłoby lepsze dopasowanie miejsca pracy do posiadanego wykształcenia (55 proc.).

Jednocześnie, drugi kwartał z rzędu, rośnie obawa Polaków o utratę pracy. Umiarkowaną i dużą obawę wyraża obecnie 34 proc. zatrudnionych (wzrost o 3 pkt w porównaniu z I kwartałem 2014 r.). Bardziej niż Polacy utraty pracy obawiają się: Grecy (44 proc.), Hiszpanie (43 proc.), Słowacy i Włosi (po 41 proc.).

W porównaniu z poprzednim kwartałem nieznacznie spadło też poczucie Polaków, że w razie utraty zatrudnienia znajdą pracę - jakąkolwiek (74 proc., spadek o 1 pkt proc.) bądź porównywalną (63 proc., spadek o 2 pkt). Badanie Randstad pokazuje też, że satysfakcja z wykonywanej pracy w Polsce (68 proc.) jest nieco niższa niż średnia unijna (69 proc.).

Alarmujące, według Gurszyńskiej, są dane na temat dopasowania wykształcenia do wykonywanej pracy i "przypadkowości" w wyborze ścieżki zawodowej. Wykonywana obecnie praca nie odpowiada posiadanemu wykształceniu co trzeciego badanego (33 proc.), a blisko połowa zatrudnionych (47 proc.) deklaruje, że gdyby miała taką możliwość, dokonałaby innych wyborów w obszarze własnego wykształcenia.

Ponad jedna trzecia badanych przyznaje też, że wybór pierwszej pracy był dziełem przypadku, a jednocześnie niemal połowa badanych jest przekonana, że pierwsza praca determinuje dalszy przebieg kariery zawodowej. Jak wynika z badania, co piąty badany (21 proc.) obawia się, że rozwój nowych technologii sprawi, że w perspektywie kilku lat wykonywany przez niego zawód zniknie.

Kwartalne badanie "Monitor Rynku Pracy" Randstad przeprowadził między 16 maja a 6 czerwca 2014 r. przez internet w 34 krajach Europy, Azji, obu Ameryk i w Australii. W badaniu zapytano 14 372 osoby w wieku 18-64 lata, pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, z wyłączeniem osób samozatrudnionych. Próba w Polsce wynosiła 405 osób. Metodologia badania sprawia, że wśród respondentów niedoszacowana jest grupa pracowników z wykształceniem podstawowym.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama