Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy 4 czerwca 1989 r. powiedzieli "tak, chcemy zmian"

Polacy 4 czerwca 1989 r. powiedzieli "tak, chcemy zmian"
Tak wyglądały punkty wyborcze w Polsce 4 czerwca 1989 roku (Fot. Wojtek Druszcz/AFP/Getty Images)
Dokładnie 25 lat temu - 4 czerwca 1989 roku - miały miejsce w Polsce wybory parlamentarne, które zostały przeprowadzone w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu.
Reklama
Reklama
Uroczystości z okazji 25-lecia polskiej wolności trwają już od godzin porannych. O godz. 6:00 w bibliotece m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26 marszałek Sejmu Ewa Kopacz spotkała się z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 roku.

Wnętrze biblioteki z okazji spotkania z marszałek Sejmu zamieniono tak, by odwzorowywało lokal wyborczy. "Szósta rano, dokładnie 25 lat temu, wtedy, gdy odbywał się szczególny plebiscyt, po raz pierwszy od czasów - powiedzmy przedwojennych - zapytano Polaków, czy zgadzają się na tę władzę i czy chcą coś zmienić. Polacy powiedzieli wtedy: 'tak, chcemy zmian'" - przypomniała marszałek Sejmu.

Zaznaczyła, że ci, którzy wówczas poszli do urn wyborczych, zdecydowali o przyszłości Polski, a dzięki ich decyzji, Polska z kraju, w którym na półkach stał tylko ocet, zmieniła się w kraj gospodarki rynkowej.

O godz. 8:00 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiono mszę za wolność, którą celebrował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Następnie prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności".

Główne obchody rocznicowe, które rozpoczęły się o godz. 11:30, zaplanowano na pl. Zamkowym. Oprócz Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy, wzięli w nich udział prezydenci m.in. Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych ma być niemal 50 państw.

Rocznicę wyborów z 1989 roku uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. Na posiedzeniu obecni będą także prezydenci państw członkowskich UE. Zaproszeni zostali także przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 r. zostali wybrani do Sejmu i Senatu.

W podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec - Joachim Gauck wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy "Autostrada Wolności". Komorowski i Gauck zasadzą także symboliczny "dąb wolności".

W oficjalnych obchodach rocznicy 4 czerwca 1989 roku uczestniczy b. prezydent, b. przywódca Solidarności Lech Wałęsa. Późnym popołudniem uda się do Mławy, gdzie w planach ma wystąpienie pt. "Moja droga do wolności" w filii ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, spotkanie w ratuszu oraz spacer po mieście i spotkanie z mieszkańcami Mławy w Zabytkowym Parku Miejskim.

W Warszawie o godz. 17:30 odbędzie się uroczysty koncert z okazji 25-lecia wolności. Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Jerzego Maksymiuka wykona Symfonię h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Zakończyła się ona zwycięstwem Solidarności, którego konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.04.2024
    GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama