Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles want to emigrate again - also to Great Britain

Poles want to emigrate again - also to Great Britain
Polacy wciąż chcieliby spróbować swojego szczęścia na Wyspach Brytyjskich - i nie zniechęca ich nowa polityka imigracyjna po Brexicie. (Fot. Getty Images)
Despite the low unemployment in the country on the Vistula River, young people again think about economic emigration. The United Kingdom is still among the countries where Poles would like to look for a better tomorrow - despite leaving the European Union and making it difficult for foreigners to work.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Aż 18 procent dorosłych Polaków rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec, a następnie do Holandii i Wielkiej Brytanii. Od lipca 2020 r. ich liczba się podwoiła i jest najwyższa od początku rządów PiS – wynika z badania "Barometr Rynku Pracy" przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Work Service. Eksperci zwracają uwagę, że stopa bezrobocia w Polsce wciąż należy do najniższych w Unii Europejskiej i generalnie o pracę nie jest zbyt trudno, więc o zamiarze wyjazdu z kraju muszą decydować inne względy. O emigracji najczęściej myślą 25-36 latkowie.

"Znaczący wzrost liczby Polaków zainteresowanych emigracją zarobkową daje do myślenia. Niepewność przyszłości i ograniczenia wynikające z pandemii sprawiają, że chcą oni szukać źródeł dochodu za granicą, gdzie zapotrzebowanie na pracowników wybranych specjalności nadal jest wysokie, a zarobki dużo wyższe. Jednocześnie jednak, jak wynika z danych Eurostat, Polska od miesięcy znajduje się w czołówce państw UE o najniższej stopie bezrobocia. Wydaje się więc, że o pracę w naszym kraju powinno być łatwiej niż w wielu innych" - komentuje Iwona Szmitkowska, Prezes Zarządu Work Service.

Z podobnych badań przeprowadzanych w minionych latach wynika, że chęć emigracji zarobkowej wyrażało średnio ok. 10 proc. ankietowanych  - obecne 18 proc. oznacza wręcz gwałtowny wzrost. Podwoiła się także liczba osób nie tyle rozważających, co już zdecydowanych na wyjazd – jest ich aż 6 proc.

Emigrację w celach zarobkowych rozważają najczęściej osoby w wieku 25-44 lat, z wykształceniem średnim i zawodowym. Częściej są to mężczyźni niż kobiety, osoby pracujące na pełny etat, o dochodach poniżej 3 tys. zł brutto. Przed pandemią zainteresowane wyjazdem były małżeństwa, teraz dotyczy to raczej singli. W tej grupie dominują młodzi, między 25. a 36. rokiem życia (czyli pokolenie Y), władający językami obcymi w stopniu pozwalającym się odnaleźć na rynku pracy za granicą. Pokolenie X (37-59) najczęściej deklaruje, że nie bierze wyjazdu pod uwagę, za to pokolenie Z (18-24) jest najbardziej niepewne decyzji.

Rozważający emigrację mieszkają przede wszystkim w regionie centralnym, wschodnim i północnym, rzadziej na południu i zachodzie kraju. Podobnie jak w poprzednich latach, jako kierunek emigracji najczęściej wskazują Niemcy (40 proc.) i Holandię (28 proc.). Wielka Brytania znalazła się na wciąż wysokim, bo trzecim miejscu tych kierunków - wskazało na nią 16 proc. ankietowanych. W dalszej kolejności przyszli emigranci wybierali Norwegię, Francję, Szwecję i USA.

Okazuje się, że w Europie Zachodniej pracownicy potrzebni są m.in. w produkcji, logistyce i branży magazynowej, które działają pomimo pandemii. Duże zapotrzebowanie cały czas zgłasza sektor medyczny. Szacuje się, że tylko na rynku niemieckim nadal brakuje ok. 17 tys. pielęgniarek i 3,5 tys. lekarzy. Co roku na pracowników z Polski czekają też rolnicy i sadownicy - tylko niemieckie rolnictwo zgłasza zapotrzebowanie na około 300 tys. pracowników sezonowych. Jesienią dużymi zleceniodawcami są właściciele winnic – wynika z danych Work Service.

"W wyniku pandemii rośnie zainteresowanie prywatną opieką dla osób starszych. Widzimy to po zgłoszeniach kandydatek do Support and Care, naszej linii biznesowej stworzonej dla opiekunek. Z jednej strony jest to związane z trudniejszym dostępem do służby zdrowia, z drugiej - mniejszym ryzykiem zachorowania w warunkach domowych. Co istotne - nie tylko pracownicy służby zdrowia w Niemczech, ale także osoby opiekujące się seniorami mogą liczyć na udogodnienia, związane np. z przekraczaniem granicy i pierwszeństwa w szczepieniach na COVID" - komentuje Iwona Szmitkowska, prezes Work Service.

W Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowy, punktowy system imigracyjny

Czytaj więcej:

Znany chirurg wzywa młodych Polaków do wyjazdu. "Nie traćcie czasu"

"Coraz więcej Polaków emigruje i wymeldowuje się z Polski"

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement