Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Big pay rises for top earners in London have masked cuts in rest of UK, says IFS

Big pay rises for top earners in London have masked cuts in rest of UK, says IFS
Przepaść w poziomie wynagradzania pracowników w UK rośnie wraz z rozwojem sektora usług biznesowych, finansów i IT. (Fot. Getty Images)
Big pay increases for highly paid workers in London and the south-east have masked real wage cuts across large swathes of the economy and led to a widening in the UK’s geographical earnings gap, a leading thinktank has said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Analiza przeprowadzona przez Institute for Fiscal Studies (IFS) wykazała, że podczas gdy wynagrodzenia pracowników w niektórych sektorach - takich jak produkcja, edukacja i hotelarstwo - spadły w ujęciu uwzględniającym inflację, odnotowano znaczne wzrosty wśród osób zatrudnionych w sektorze usług biznesowych, w londyńskim City i w branży IT.

Wciąż jednak, pomimo istniejących oznak niedoboru siły roboczej od czasu zakończenia lockdownów związanych z Covid-19, wielu pracowników - w tym tych w Londynie - znalazło się obecnie w sytuacji finansowej gorszej o 1% do 4% niż przed wybuchem pandemii w UK.

Na rynku pracy jest ponad 1 mln wakatów, a pracodawcy twierdzą, że nadal mają trudności z ich obsadzaniem.

Na podstawie danych o wynagrodzeniach uzyskanych z HMRC, IFS wskazał, że wzrost płac od początku pandemii koncentrował się w wysoko płatnych segmentach gospodarki, które zwykle zlokalizowane są w Londynie.

Doprowadziło to do tego, że realne średnie zarobki pracowników mieszkających w Londynie wzrosły o 5% od lutego 2020 r. - do 4 400 funtów miesięcznie brutto - w porównaniu z ogólnokrajowym wzrostem o 2,7%. Pracownicy mieszkający w londyńskiej strefie dojazdów do pracy odnotowali realny wzrost płac średnio o 4,5%.

"Nie wszyscy pracownicy w Londynie otrzymali wysokie podwyżki. Osoby o średnich zarobkach odnotowały wzrost płac tylko o 1,7% w ciągu ostatnich trzech lat, co jest najniższym wynikiem zarówno w skali kraju, jak i w ujęciu długoterminowym" – podkreślił Xiaowei Xu, starszy ekonomista ds. badań w IFS.

Badanie IFS wykazało, że największy realny wzrost wynagrodzeń w okresie 2020-23 odnotowali pracownicy sektora energetycznego oraz administracji i obsługi, którzy uzyskali podwyżki o blisko 10%.

Sektor usług biznesowych odnotował wzrost o 8,6%, a płace w finansach - pomimo spadku ze szczytowego poziomu w połowie 2022 r. - były o 7,6% wyższe niż przed pandemią. Zarobki w branży informacji i komunikacji wzrosły o 5,5%.

Z kolei aż w 10 innych branżach zarobki po uwzględnieniu inflacji były niższe niż na początku 2020 roku. Największy spadek - blisko 4% - nastąpił w sektorze nieruchomości, ale odnotowano również spadki o 1% lub więcej w górnictwie i kopalnictwie; hotelarstwie i gastronomii; produkcji; transporcie i magazynach; budownictwie; sztuce i rozrywce; edukacji; branży wodociągowej i administracji publicznej.

Czytaj więcej:

Wzrost płac zasadniczych do 7,2% zwiększył siłę nabywczą gospodarstw domowych w UK

Sektor hotelarski w UK "zaniepokojony" dalszymi brakami personelu

Płace w UK rosną w rekordowym tempie, choć nieoczekiwanie rośnie też bezrobocie

Pracownicy Royal Mail kończą długotrwały spór o wynagrodzenie

UK łagodzi przepisy wizowe dla zagranicznych pracowników budowlanych

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement