Menu

Podglądaj Londyn na żywo za pomocą kamer CCTV

Podglądaj Londyn na żywo za pomocą kamer CCTV
Z aplikacji warto skorzystać, jeśli chcemy zobaczyć jaka sytuacja panuje na drogach. (Fot. Getty Images)
Niezwykłe narzędzie stworzył Oliver O'Brien, 35-latek z University College London. Jego projekt o nazwie "London Panopticon" pozwala podejrzeć wybrane miejsca na mapie stolicy Wielkiej Brytanii. O ciekawym rozwiązaniu informuje dziennik "Evening Standard".
Reklama

Stronę umożliwiającą podgląd ruchliwych miejsc w wybranych dzielnicach stolicy można znaleźć pod tym adresem. Jej autor już zapowiedział konsekwentne dodawanie kolejnych punktów na mapie. 

Pobieranie obrazu jest możliwe dzięki modernizacjom przeprowadzonym w styczniu przez Transport for London. "Panopticon" ma tylko jedną wadę - podgląd nie będzie możliwy, jeśli w tym samym momencie skorzysta z niego któryś z pracowników TfL. 

Wcześniej tego rodzaju kamery robiły tzw. filmy poklatkowe - zdjęcia w krótkich odstępach czasu. Obecnie nagrywają 5-sekundowe filmy, które co chwilę są aktualizowane. 

O'Brien przekazał, że nazwa narzędzia nawiązuje do historii XVIII-wiecznego naukowca Jeremy Benthama, który "Panopticonem" nazwał więzienie przyszłości, gdzie osadzeni są obserwowani przez jednego strażnika, nie zdając sobie sprawy z tego, że ktoś ich widzi.

"Panopticon zachęca do dobrego zachowania, ponieważ nie widzimy tego, kto nas obserwuje. Nawet nie wiemy, kiedy to ma miejsce. To dokładnie tak jak z ruchem drogowym" - skomentował O'Brien w rozmowie z dziennikarzami "Evening Standard". 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama