Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pociągiem Eurostar za funta

Pociągiem Eurostar za funta
Eurotunel wybudowano 20 lat temu (Fot. Getty Images)
Brytyjczyk Michael Stainer dwadzieścia lat temu kupił akcje Eurotunelu i teraz może go pokonywać za funta. Chętnie z tego korzysta - przynajmniej kilkanaście razy w miesiącu.
Reklama
Reklama
Dwie dekady temu Wyspiarze zrezygnowali ostatecznie ze swojej izolacji i zgodzili się na połączenie z Europą, budując wspólnie z Francuzami tunel pod kanałem La Manche.

Michael Stainer, właściciel Grand Hotelu w Folkestone, kupił 1 500 akcji Eurotunelu w listopadzie 1987 roku za 5 250 funtów, z gwarancją przejazdów za jednego funta.

Od tego czasu 66-latek korzystał z tunelu tysiące razy - zdarzało się, że nawet trzy razy dziennie - tylko po to, aby przewieźć z kontynentu produkty żywnościowe czy alkohol.

"Wiele razy podróżowałem do miasta Boulogne-sur-Mer w płn. Francji. Podoba mi się tam, uwielbiam tamtejsze restauracje, zabierałem ze sobą gości, znam je już jak własną kieszeń. Muszę jednak przyznać, że zdarzało mi się tam pojechać z całą listą potrzebnych rzeczy do hotelu, bo we Francji było taniej niż w Wielkiej Brytanii" - wyjaśnił Anglik na łamach dziennika "The Telegraph".

Tuż przed otwarciem Eurotunelu zorganizowano prapremierę przejazdu. Zaproszono kilkadziesiąt osób, aby przetestować przejazd z Wysp na kontynent. "Znalazłem się wśród pierwszych szczęśliwców - tym chętniej skorzystałem z zaproszenia, bo każdy, kto wtedy podróżował, dostawał litr spirytusu. Wziąłem ze sobą osiem osób, żeby skorzystać z tej imprezy" - dzielił się wspomnieniami Stainer.

"Zajęło mi dziesięć lat, żeby się pozbyć alkoholu, dawałem go głównie jako prezent pod choinkę" - dodał szczęśliwy pasażer.

Dzięki Eurotunelowi, Michael Stainer uniknął wysokiego kosztu transportu dobytku żony Niemki - przewiózł jej rzeczy oczywiście za jednego funta.

W 2007 roku szef tunelu próbował pozbawić akcjonariusza przywileju przejazdów za funta. Wszyscy właściciele akcji zrzeszyli się jednak w Eurotunnel Action Group, tzw. Etag, i walczyli o swoje prawa. Sprawa otarła się nawet o brytyjski parlament. Szczęściem dla Stainera, prawo stało po jego stronie i całej grupy akcjonariuszy.

Brytyjczyk nadal używa swoich przywilejów i jeździ regularnie pociągami Eurostar za funta. Dziennikarzom "żalił się" wprawdzie, że już "dawno go nie było we Francji" - bo jakiś tydzień temu.

50-kilometrowy tunel, łączący Wielką Brytanię z Francją, został otwarty 20 lat temu, 6 maja 1994 roku. Uroczystego otwarcia trasy dokonała królowa Elżbieta II i ówczesny prezydent Francji - Francois Mitterrand.

Tunel ma 50 kilometrów, jego średnica wynosi prawie 8 metrów. Trasa znajduje się około 70 metrów pod poziomem dna morza.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama