Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Po Forum Belwederskim: Brexit nie zagrozi polsko-brytyjskim stosunkom

Po Forum Belwederskim: Brexit nie zagrozi polsko-brytyjskim stosunkom
Jedną z debat poprowadził korespondent Polskiej Agencji Prasowej, Jakub Krupa. Na zdj. pierwszy z lewej. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
Ponad 200 przedstawicieli świata nauki, biznesu, polityki, mediów, organizacji pozarządowych oraz społeczeństwa obywatelskiego wzięło udział w drugiej edycji Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego, które wczoraj odbyło się w Mansion House w Londynie. Tematem tegorocznego Forum była przyszłość relacji polsko-brytyjskich w obliczu zmian w Europie.
Reklama
Reklama

Uczestnicy wzięli udział w debatach poświęconych polityce zagranicznej, historii, migracji, przyszłości relacji biznesowych, nowym technologiom, a także zmianom społecznym i przyszłości Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański wziął udział w sesji otwierającej, która skupiła się na zmianach politycznych, biznesowych, technologicznych i społecznych w Europie. "To wspaniały dzień dla tych wszystkich, którzy wierzą we wspólną przyszłość naszych krajów, ściśle ze sobą połączoną w wielu różnych dziedzinach: politycznej, gospodarczej, kulturowej i naukowej" – zauważył minister Szymański podczas swojego przemówienia na Forum.

"Serdecznie zachęcam Państwa do potraktowania Forum Belwederskiego jako istotnego elementu większej układanki, jako procesu, który pozwoli nam zacieśnić kontakty między naszymi krajami bez względu na kontekst w jakim się odbywa, czyli na decyzję Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Mimo że Forum istnieje od niedawna, jestem przekonany, że obrany przez nas kierunek jest dobry. Jestem optymistą, jeśli chodzi o jego pomyślny rozwój w najbliższych latach, a może nawet dziesięcioleciach" – dodał wiceminister.

Przy okazji II Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego wiceminister spotkał się z ministrem stanu ds. Europy i Ameryk w brytyjskim Foreign and Commonwealth Office Sir Alanem Duncanem. Wiceministrowie rozmawiali na temat relacji dwustronnych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, podkreślając ich bezprecedensową w obecnym okresie intensywność. Ministrowie omówili ponadto bieżącą agendę europejską oraz perspektywy zacieśniania współpracy pomiędzy Warszawą i Londynem w ramach wspólnych projektów na rzecz Bałkanów Zachodnich.

Wtorkowe dyskusje poprzedziło przyjęcie w Lancaster House, którego gospodarzem był Sir Alan Duncan. "Polsko-brytyjskie stosunki dwustronne są silne w wielu obszarach, jednak chcemy, aby te relacje stały się jeszcze lepsze, silniejsze i głębsze. Forum Belwederskie to umożliwia. Promuje ono lepsze zrozumienie Polski w Wielkiej Brytanii oraz Wielkiej Brytanii w Polsce, co jest szczególnie ważne biorąc pod uwagę liczną społeczność polską mieszkającą w Wielkiej Brytanii" – zauważył Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Celem Forum jest pogłębienie dialogu między społeczeństwami obywatelskimi Polski i Wielkiej Brytanii, przyczyniając się do wzmocnienia rozbudowanego partnerstwa między dwoma krajami.

Forum zawdzięcza swoją nazwę warszawskiemu Pałacowi Belwederskiemu, siedzibie Prezydenta RP, w której debata ta odbyła się po raz pierwszy w marcu 2017 r.

Koncepcja Forum, opracowana w I połowie 2016 roku, została zaakceptowana przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii podczas pierwszych w historii polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Londynie w listopadzie 2016 r. Spotkania odbywają się co roku, na przemian w Polsce i w Wielkiej Brytanii, a kwestiami programowymi i merytorycznymi zajmuje się Komitet Sterujący, w którego skład wchodzą polscy i brytyjscy przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego, zaangażowani we współpracę dwustronną.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama