Menu

Po Brexicie w Irlandii może brakować leków

Po Brexicie w Irlandii może brakować leków
Mieszkańcy Irlandii mogą oczekiwać utrudnień w dostępie do leków? (Fot. Thinkstock)
Braki leków oraz wzrost ich cen - to skutki Brexitu, jakie wkrótce mogą odczuć mieszkańcy Irlandii. Zdaniem głównego dystrybutora medykamentów, Zielona Wyspa może stracić na atrakcyjności dla eksporterów.
Reklama

Medicines for Ireland ostrzegło, że po Brexicie Wielkiej Brytanii może się nie opłacać sprzedawanie leków do Irlandii, ze względu na zbyt mały rynek. W związku z wyłaniającym się problemem, Health Products Regulatory Authority (HPRA) zorganizował spotkanie zainteresowanych stron.

“Nie chcemy żadnych zakłóceń w systemie dostaw. Chcemy nadal mieć możliwość zaopatrywania w produkty irlandzkich pacjentów. Musimy w związku z tym ustalić, które leki są zagrożone i co możemy zrobić, by kontynuować do nich dostęp po Brexicie. Ostatnia rzecz, jakiej chcemy, to braki medykamentów. Dobrze, że HPRA organizuje to wydarzenie tak wcześnie. Dzieki temu możemy usiąść i powiedzieć: nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądał Brexit, ale oto są różne scenariusze do zrealizowania” - podkreśliła prezes Medicines for Ireland, Sandra Gannon.

Specjaliści ocenili, że wprowadzenie kontroli celnych między Irlandią, Irlandią Północną i Wielką Brytanią podwyższyłoby koszty importu leków.

Według Gannon, najgorszą opcją dla Irlandii będzie wybranie przez Wielką Brytanię wzoru szwajcarskiego – wyjście z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

“Jeśli Zjednoczone Królestwo przyjmie inne standardy, przemysł w Irlandii znajdzie się pod ogromną presją spełniania wymogów dwóch różnych systemów” - ostrzegła.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.02.2018
  GBP 4.737 złEUR 4.174 złUSD 3.391 złCHF 3.630 zł

  Sport


  Reklama