Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Płaca minimalna a ubóstwo: Polska daleko w tyle za Wielką Brytanią

Płaca minimalna a ubóstwo: Polska daleko w tyle za Wielką Brytanią
Wielka Brytania wyprzedza Polskę i wiele innych państw w tym zestawieniu. (Fot. Thinkstock)
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała ostatnio analizę na temat płacy minimalnej w różnych krajach. Porównała w niej sytuację samotnego rodzica z dwójką dzieci, który pracuje za minimalną stawkę.
Reklama
Reklama

Okazuje się, że najtrudniej taki pracownik ma w Czechach, bo musi pracować prawie 80 godzin tygodniowo, żeby uniknąć progu ubóstwa wyliczonego przez OECD.  

Najlepiej pod tym względem jest w Australii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W pierwszych dwóch krajach wystarczy mniej niż 10 godzin pracy, a w trzecim 16 godzin.  

Polska plasuje się mniej więcej w środku stawki (11 miejsc za Wielką Brytanią), bo nad Wisłą do uniknięcia granicy ubóstwa konieczne jest ponad 40 godzin pracy. Co ciekawe, więcej od nas potrzebują pracownicy w Luksemburgu i USA.

Dziennik „The Wall Street Journal” alarmuje, że pracownik otrzymujący za oceanem minimalną płacę musi pracować trzy razy dłużej, żeby nie utrzymać swoją rodzinę poza ubóstwem niż taki sam pracownik w Wielkiej Brytanii.   

OECD określa, że granica ubóstwa wynosi 50 proc. mediany dochodu netto gospodarstwa domowego w danym kraju. Taki dochód w każdym kraju jest oczywiście różny, co ma wpływ na wartość granicy ubóstwa.

Jakie są płace minimalne w UE? Polska, z pensją 437 EUR (738 EUR po uwzględnieniu siły nabywczej), jest w połowie unijnego rankingu. Awansowaliśmy już w tej kategorii do grona średniaków.

Obecnie najmniej dostają pracownicy w Bułgarii, gdzie płaca minimalna wynosi zaledwie 184 EUR. Na drugim biegunie jest Luksemburg — unijny rekordzista z pensjami w wysokości 1 923 EUR.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama