Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pirates attacked a container ship in the Gulf of Guinea. A Pole among the hostages

Pirates attacked a container ship in the Gulf of Guinea. A Pole among the hostages
Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB), w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie. (Fot. Getty Images)
Pirates attacked a Liberian-flagged commercial container ship in international waters on the Gulf of Guinea on Monday, taking six hostages. Among them is a Polish seaman, which was confirmed yesterday by the Polish Ministry of Foreign Affairs.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Działająca w okolicy duńska fregata, by pomóc marynarzom, wysłała w poniedziałek w kierunku kontenerowca znajdującego się w pobliżu wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej śmigłowiec - opisywała agencja Reutera.

Jednostka podążyła za łodzią piratów, na której pokładzie znajduje się sześciu zakładników, jednak musiała zaprzestać swojej operacji doleciawszy do nigeryjskich wód terytorialnych - tłumaczył duński przedstawiciel. Nie wiadomo, jaka jest nazwa zaatakowanego statku, ani kto jest jego armatorem - dodał.

W październiku br. fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej, w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej. Jest to okręt o długości 137,6 m i wyporności 6300 ton. Na swoim pokładzie posiada m.in lądowisko dla śmigłowców. W listopadzie jednostce udało się wyeliminować wrogi statek na wodach na południe od Nigerii, zabijając czterech piratów i zatrzymując kolejnych czterech - przypomina Reuters.

Przedstawiciele Danii prowadzą rozmowy z władzami znajdujących się w Zatoce państw w sprawie przekazania przebywających na fregacie schwytanych piratów - sprecyzowała agencja.

Polskie MSZ prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji - przekazał rzecznik resortu Łukasz Jasina odnosząc się do informacji, że wśród porwanych w poniedziałek w Zatoce Gwinejskiej osób jest polski marynarz.

"Ze względu na charakter sprawy i kwestie bezpieczeństwa resort nie może w tej chwili udzielić bardziej szczegółowych informacji" - dodał Jasina.

Jak informowało RMF FM, w MSZ powołano zespół kryzysowy, który jest w kontakcie z armatorem oraz stroną duńską.

Trwają także rozmowy z rządem Nigerii i innych państw zatoki, do których należą Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa i Gabon – podało RMF FM.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB), w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement