Menu

Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy we Wrocławiu i Żaganiu

Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy we Wrocławiu i Żaganiu
Pierwsi żołnierze na lotnisku we Wrocławiu. (Fot. Polskie Radio)
Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy przybyły na lotnisko we Wrocławiu oraz na poligon koło Żagania (Lubuskie). To część pancernej brygady, która wzmocni wschodnią flankę NATO. 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy.
Reklama

Wczoraj przed godz. 15:00 w Porcie Lotniczym Wrocław wylądował samolot, który przywiózł ok. 250 żołnierzy z bronią indywidualną. To żołnierze z Fort Carson w Kolorado, którzy rozpoczynają pierwszą, dziewięciomiesięczna zmianę w ramach operacji Atlantic Resolve.

„To historyczny moment; amerykańscy żołnierze rozpoczynają dziewięciomiesięczną rotacyjną misję w Polsce” - przekazał dziennikarzom na wrocławskim lotnisku generał brygady Kenneth Lee Kamper.

Generał podkreślił, że cała operacja logistyczna przerzucenia wojsk amerykańskich do Europy przebiega bardzo dobrze. "To naprawdę duża operacja; obecnie w porcie w Bremerhaven są dwa statki, z których wyładowywany jest sprzęt" - zaznaczył. Jak dodał, sobotni lot to drugi z jedenastu z lotów do Polski, którymi przylecą żołnierze.

Gen. Kamper dodał, że żołnierze, którzy wczoraj przyjechali do Wrocławia będą stacjonować m.in. w Żaganiu. Pytany przez dziennikarzy o warunki jakie panują w jednostkach w Żaganiu i Świętoszowie, powiedział, że są to doskonałe miejsca do ćwiczeń bojowych.

Również na profilu społecnzościowym amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej opublikowano fotografię żołnierzy, którzy transporterem autobusowym przyjechali na obozowisko Karliki na poligonie koło Żagania.

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz poinformował, że na 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, a ich dyslokacja ma się zakończyć do końca miesiąca.

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek kierowanego następnie do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA, która zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu.

Z niemieckiego portu sprzęt amerykańskiej brygady pancernej zostanie przewieziony koleją, konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejon Żagania i Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3500 ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

Swoje zaniepokojenie wizytą amerykańskich żołnierzy w Polsce wyraził m.in. premier Brandenburgii.

 

  Komentarze


  • Przodowy
   8 stycznia 2017, 16:25

   500+ dla murzynkow

  • Czytacz
   11 stycznia 2017, 14:26

   Amerykanie szykuja sie do wojny i scagaja sily do Polski, a polacy sie ciesza, brawo, terz trzeba polakow wyslac do staniw zeby bylo uczciwie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama