Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pieczęć dwujęzyczności za język polski w amerykańskich szkołach

Pieczęć dwujęzyczności za język polski w amerykańskich szkołach
Za sprawą Misji Polskiej przy Zespole Szkół w Orchard Lake w stanie Michigan uczniowie amerykańskich szkół będą mogli zdawać egzamin z jęz. polskiego jako języka obcego. (Fot. www.orchardschools.com/screen shot)
Amerykańscy uczniowie szkół średnich będą mogli wkrótce zdawać ogólnokrajowy egzamin z języka polskiego, aby otrzymać najwyższe wyróżnienie za biegłą znajomość języków obcych. Jeśli podejmą studia, umożliwi im to starania o zwolnienie z nauki języka obcego.
Reklama
Reklama

Pierwszy krok w tym celu został już zrobiony. Stało się to za sprawą Misji Polskiej przy Zespole Szkół w Orchard Lake w stanie Michigan. Polonijna placówka zawarła umowę z firmą Avant Assesment, która opracowuje testy językowe. Zajmie się teraz także przygotowaniem ogólnokrajowego egzaminu z języka polskiego, jako obcego.

Po sfinalizowaniu przedsięwzięcia stanie się on kolejnym, 12. językiem po zaliczeniu, którego uczniowie szkół średnich otrzymają na świadectwach potwierdzenie, że są dwujęzyczni. Przypieczętuje to ich udział w programie "Seal of Biliteracy".

Przedsięwzięcie, które ma zostać ostatecznie sfinalizowane wiosną 2018 roku, przyniesie młodym ludziom nie tylko znane korzyści płynące ze znajomości drugiego języka. Pozwoli im zaoszczędzić pieniądze na studiach. Po zaliczeniu sprawdzianu STAMP będą mogli bowiem starać się o zwolnienie z obowiązku nauki obcego języka.

Jak wyjaśnia Marzanna Owiński z Misji Polskiej, z inicjatywą "Seal of Biliteracy" wyszedł najpierw konsul Konrad Zieliński z Chicago. Placówka w Orchard Lake podchwyciła jego sugestię podjęcia starań, by program, który każdy stan wprowadza do swoich szkół oddzielnie, objął język polski nie tylko jednak w Michigan, ale również w całym kraju.

Polka, która jest członkinią kilku organizacji amerykańskich dla nauczycieli języków obcych, dowiedziała się, że podobny egzamin, który organizuje się w Chicago, nie spełnia wymogów "Seal of Biliteracy". Jak stwierdziła, respektowane są natomiast testy, które przygotowuje firma Avant Assesment.

W Orchard Lake, oprócz wyższego seminarium duchownego, znajduje się elitarne katolickie liceum Najświętszej Marii Panny, gdzie kształci się prawie 500 nastoletnich chłopców. (Fot. www.orchardlakeschools.com)

Po opracowaniu tam wersji polskiej egzaminy zostaną udostępnione w Internecie. Za pośrednictwem okręgów szkolnych będą je mogli zdawać uczniowie szkół amerykańskich.

"Mamy obecnie ponad 30 tys. dzieci w polskich szkołach (dokształcających). Prócz tego mnóstwo dzieci uczy się polskiego w swoich domach. Mieliśmy dotychczas testy z języka polskiego, które były uznawane tylko przez niektóre amerykańskie szkoły średnie. Jeśli natomiast uczniowie zdadzą z wystarczająco dobrym wynikiem egzamin STAMP w ramach programu "Seal of Biliteracy", mogą otrzymać kredyty na studia głównie w uczelniach publicznych i mają o wiele większe szanse przy ubieganiu się o pracę " - wyjaśnia Owiński.

Amerykańskie szkoły średnie już w wielu stanach oferują Seal dla innych języków, ale nie dla polskiego, z powodu braku odpowiedniego testu. Dlatego też Misja Polska nawiązała rozmowy z uznawaną na poziomie krajowym amerykańską firmą językową, która przygotowuje testy spełniające wymagania instytucji edukacyjnych.

"Seal of Biliteracy" jest programem stosunkowo nowym. Jak podkreśla Owiński, po raz pierwszy dopiero w tym roku był oferowany na wielką skalę w stanach Nowy Jork i New Jersey. Tamtejsze władze edukacyjne, podobnie jak w Chicago, z zadowoleniem przyjęły inicjatywę wzbogacenia programu o język polski.

Opracowanie egzaminu w języku polskim łączyło się z kosztami. Misja Polska Orchard Lake musiała wyłożyć 30 tys. nie licząc dodatkowych opłat. W sukurs przyszło Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, konsulat w Chicago oraz kilka michigańskich organizacji polonijnych i prywatnych sponsorów.

Jednocześnie przedstawicielka Misji wskazuje na wsparcie, jakie otrzymała ze strony Marty Kustek, szefowej polonijnego portalu informacyjnego Polska Dobra Szkoła w Nowym Jorku.

"Będzie to pierwszy egzamin i wyróżnienie, dzięki którym uczniowie języka polskiego (pomimo, że nie uczy się go z małymi wyjątkami w amerykańskich w szkołach publicznych) będą wynagrodzeni i zyskają namacalne korzyści. Do tej pory polonijne dzieci poświęcały lata na naukę języka polskiego, ale było to ignorowane przez amerykańskie szkolnictwo. W końcu Seal of biliteracy nagradza je za ich dwujęzyczność" - przekonuje Owiński.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama