Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Piątkowe zaćmienie Słońca spowoduje wypadki drogowe?

Piątkowe zaćmienie Słońca spowoduje wypadki drogowe?
To największe tego typu zaćmienie od 1999 roku. (Fot. Getty Images)
Piątkowe zaćmienie Słońca może spowodować wypadki samochodowe - alarmują eksperci. Kierowcy w Wielkiej Brytanii zostali ostrzeżeni, by w piątkowy poranek zachować wyjątkową czujność podczas jazdy.
Reklama
Reklama

Zapowiadane zjawisko spowoduje przysłonięcie Słońca od godziny 8:24 do 10:41 w Londynie. Maksymalne zaćmienie zobaczymy o 9:31. Mieszkańcy Edynburga będą mogli obserwować zaćmienie od 8:30.

W stolicy Zjednoczonego Królestwa dojdzie do zablokowania promieni słonecznych w 84 procentach, w 89 procentach w Manchesterze, w 93% w Edynburgu i aż w 97 procentach na Wyspach Szetlandzkich. Jedynym skrawkiem lądu, z którego będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie, będą Wyspy Owcze i Spitsbergen. 

Ostatni raz z podobnym wydarzeniem mieliśmy do czynienia 11 sierpnia 1999 roku. Następne tak głębokie zaćmienie  będzie dopiero w 2026 r., a całkowite w 2135 r. W późny piątkowy wieczór rozpocznie się zaś astronomiczna wiosna.

“Bezpieczeństwo jest priorytetem. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności podczas jazdy i dostosowanie się do panujących warunków pogodowych” - oświadczył rzecznik Highways Agency.

Eksperci z takich organizacji jak Royal Astronomical Society czy Society for Popular Astronomy (SPA) także ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem.

“W przeciwieństwie do każdego innego zaćmienia, którego byliśmy uczestnikami, to odbędzie się podczas porannych godzin szczytu, dlatego też obawiamy się zwiększonej liczby wypadków” - wyjaśnił wiceprezes SPA.

W Polsce piątkowe zjawisko będzie można obserwować od godziny 9:43 czasu lokalnego. Maksymalną fazę osiągnie około 10:52, a zakończy się tuż po godz. 12:00.

"Teoretycznie w ciągu roku w skali całej planety można zobaczyć od dwóch do pięciu zaćmień Słońca, z czego maksymalnie trzy mogą być zaćmieniami całkowitymi. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk" - stwierdził Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. 

Zaćmienie to może także o ponad 1/3 obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama